ساندویچ پنل چیست و چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پنل یک مصالح ساختمانی ماژولار است که برای پوشش ساختمان ها و سازه ها طراحی شده است. این پنل ها از دو لایه تشکیل شده اند که ساختار بیرونی را تشکیل می دهند و فرم، مقاومت در برابر آب و هوا و استحکام را تضمین می کنند. آن ها حاوی هسته ای هستند که خواص عایق حرارتی و صوتی را فراهم می کند.

ساندویچ پنل چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگی های ساندویچ پنل پلی اورتان

یکی از مهمترین ویژگی های ساندویچ پنل های پلی اورتان عایق بودن عالی آن هاست. هسته صفحات به آن رسانایی حرارتی کم می دهد، یعنی عایق بهتری است. به همین دلیل اغلب در نوسازی ساختمان ها چه در پشت بام و نما و چه در ساخت ساختمان های صنعتی استفاده می شود.

ساندویچ پنل ها بسیار سریع ساخته و نصب می شوند. به منظور مونتاژ به سازه پیچ می شوند و بسته به نوع پرداخت، می تواند با پیچ های قابل مشاهده یا پنهان همراه باشد. این باعث می شود زمان ساخت در مقایسه با سایر سیستم ها یکی از کوتاه ترین زمان ها باشد.

یکی از مهمترین مزایای این مصالح به عنوان یک عنصر ساختمانی، تنوع شکل و پرداخت موجود در بازار است. انواع پنل ها بسته به ساختمانی که برای آن طراحی شده است وجود دارد. روکش ‌ها بین روستیک و مدرن متفاوت است، و می ‌توانیم پنل ‌های مشابه چوب یا کاشی ‌های کاذب را در میان سایر موارد پیدا کنیم.

ساندویچ پنل چیست و چه کاربردی دارد؟

اندازه ساندویچ پنل چقدر است؟

عرض صفحه عایق معمولاً 1000 میلی متر و در برخی مدل ها 1150 میلی متر عرض دارد. طول این مصالح را می توان با توجه به نیاز هر پروژه تنظیم کرد که متداول ترین ابعاد آن بین 3 تا 6 متر است، اما در برخی موارد حداکثر تا 16 متر نیز قابل دستیابی است. ضخامت این پنل ها بسته به کاربرد نهایی می تواند بسیار متفاوت باشد، رایج ترین مقادیر بسته به کاربرد بین 40 تا 150-200 میلی متر ضخامت می باشد.

ساندویچ پنل در چه مواردی کاربرد دارد و چه انواعی دارد؟

این عناصر عایق به ویژه در سقف ها و نماهای ساختمان های صنعتی که در دماهای پایین پردازش می شوند بسیار مفید هستند. به دلیل سبک بودن، برای بازسازی محوطه ایده آل هستند. همچنین در عایق کاری سردخانه ها و انبارها، ویلاها، در مراکز ورزشی و مراکز خرید و در منازل نوساز و بازسازی شده موثر هستند.

استفاده از ساندویچ پنل برای نما

ساندویچ پنل های نما برای ساخت محوطه در منازل، مدارس، بیمارستان ها، مراکز صنعتی یا مراکز خرید بهبود یافته اند. این مصالح را می توان برای پارتیشن های داخلی که نیاز به عایق بندی دارند نیز یافت.

مزایای ارائه شده توسط این پنل های نما تا حد زیادی به روش اتصال بین پنل ها بستگی دارد. سیستم چفت و بست به صورت زبانه و شیار اجرا می شود و از محافظت کافی و جلوگیری از اتلاف گرما و رطوبت جلوگیری می کند.

ساندویچ پنل چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از ساندویچ پنل در سقف

ویژگی های ساندویچ پنل برای سقف با پنل های نما متفاوت است زیرا آن ها باید مقادیر زیادی برف، باران و سایر عوامل آب و هوایی را تحمل کنند.

آن ها برای جلوگیری از نشتی در صورت بارندگی و رطوبت، با پیچ های خود حفاری بر روی سازه ثابت می شوند و اغلب با اتصالات آب بندی ترکیب می شوند که بدون آسیب رساندن به لایه عایق، نصب را سرعت می بخشد.

ساندویچ پنل چیست و چه کاربردی دارد؟

پنل های یخچال دار

ساندویچ پنل ها را می توان در اتاق های سرد یا فریزرهایی که نیاز به عایق بندی دارند نیز استفاده کرد. برای این موارد ساندویچ پنل با ضخامتی بیشتر از حد معمول طراحی شده است تا بتواند در برابر دمای منفی مقاومت کند. برای حفظ این دماهای شدید لازم است تا برای نگهداری محصولات غذایی تازه، باید توجه ویژه ای به اتصالات بین آنها شود.

پنل های PUR و پنل های PIR

ساندویچ پنل های عایق عالی با کمترین ضخامت دارند. ظرفیت عایق عالی و خواص مکانیکی آن ها، ساندویچ پنل ها را به متحد عالی برای انبوه سازی ، ساخت و ساز صنعتی تبدیل می کند. دو نوع پنل پلی اورتان در بازار وجود دارد، PUR (فوم پلی اورتان) و PIR (فوم پلی ایزوسیانورات) که هر دو عایق حرارتی عالی را ارائه می دهند که دومی بهترین عملکرد در برابر آتش را دارد.