خانه هوشمند: تعریف، نحوه کار، مزایا و معایب

خانه هوشمند چیست؟

خانه و ویلای هوشمند به یک سیستم خانگی مناسب اشاره می ‌کند که در آن وسایل و دستگاه‌ ها می ‌توانند به طور خودکار از راه دور از هر نقطه و با اتصال به اینترنت با استفاده از تلفن همراه یا سایر دستگاه‌ های شبکه کنترل شوند.

دستگاه‌ های یک خانه هوشمند از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و به کاربر اجازه می‌ دهند تا عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، روشنایی و سینمای خانگی را از راه دور کنترل کند.

 • خانه هوشمند به صاحبان خانه اجازه می دهد تا با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت از طریق اتصال به اینترنت، دستگاه ها، ترموستات، چراغ ها و سایر دستگاه ها را از راه دور کنترل کنند.
 • خانه های هوشمند را می توان از طریق سیستم های بیسیم یا با سیم راه اندازی کرد.
 • فناوری خانه هوشمند راحتی و صرفه جویی در هزینه را برای صاحبان خانه فراهم می کند.
 • خطرات و اشکالات امنیتی همچنان گریبان سازندگان و کاربران فناوری خانه های هوشمند را می گیرد.
 • اگرچه اتوماسیون خانه در مقیاس کامل ممکن است هزاران دلار هزینه داشته باشد، محصولات کوچکتر فردی با قیمت کمتر از 100 دلار می توانند این امکان را به صاحبان خانه بدهد تا خانه شروع به هوشمند کردن خانه خود کنند.

خانه های هوشمند چگونه کار می کنند

دستگاه های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می توان از طریق یک نقطه مرکزی مانند تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ یا کنسول بازی به آنها دسترسی داشت.

قفل درها، تلویزیون ها، ترموستات ها، نمایشگرهای خانگی، دوربین ها، چراغ ها و حتی وسایلی مانند یخچال را می توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد. این سیستم بر روی تلفن همراه یا سایر دستگاه های شبکه نصب شده است و کاربر می تواند برنامه های زمانی ایجاد کند تا برخی تغییرات اعمال شوند.

لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه های صاحب خانه را یاد بگیرند و در صورت نیاز تنظیماتی را انجام دهند. خانه های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی به صاحبان خانه اجازه می دهد مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه جویی در هزینه های مرتبط با انرژی بهره مند شوند.

برخی از سیستم‌ های اتوماسیون خانگی در صورت مشاهده هرگونه حرکتی در خانه به صاحب خانه در صورت عدم حضور آنها هشدار می‌ دهند، در حالی که برخی دیگر می ‌توانند در صورت بروز موقعیت ‌های قریب ‌الوقوع با مقامات (پلیس یا آتش نشانی) تماس بگیرند.

پس از اتصال، خدماتی مانند زنگ درب هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند و لوازم هوشمند همه بخشی از فناوری اینترنت اشیا (IoT) هستند، شبکه ای از اشیاء فیزیکی که می توانند اطلاعات الکترونیکی را جمع آوری و به اشتراک بگذارند. امنیت و کارایی دلایل اصلی افزایش استفاده از فناوری خانه های هوشمند است.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

سیستم های خانه هوشمند

خانه‌ های هوشمند می ‌توانند سیستم ‌های بیسیم یا با سیم یا هر دو را داشته باشند. نصب سیستم های بی سیم راحت تر است. قرار دادن یک سیستم اتوماسیون خانگی بی سیم با ویژگی هایی مانند روشنایی هوشمند، کنترل آب و هوا و امنیت می تواند هزینه کمی داشته باشد که آن را بسیار مقرون به صرفه می کند.

نقطه ضعف سیستم های بی سیم این است که احتمالاً به پوشش Wi-Fi قوی و خدمات باند پهن در کل خانه خود نیاز دارید. این ممکن است شما را ملزم به سرمایه‌ گذاری در توسعه ‌دهنده‌ های برد یا نقاط دسترسی بیسیم سخت ‌افزاری کند. سیستم‌ های خانه‌ های هوشمند بیسیم به دلیل اندازه کوچکتر معمولاً برای خانه‌ های کوچکتر یا املاک اجاره‌ ای مناسبتر هستند.

از سوی دیگر سیستم‌ های سیمی قابل اعتمادتر در نظر گرفته می ‌شوند و معمولاً هک کردن آنها دشوارتر است. یک سیستم سیم کشی شده می تواند ارزش فروش مجدد خانه را افزایش دهد. علاوه بر این، سیستم‌ های خانه هوشمند سیم ‌کشی شده به راحتی می ‌توانند مقیاس شوند. بنابراین اغلب در هنگام طراحی یک ساختمان جدید یا انجام یک بازسازی اساسی، این روش پیش فرض است.

یک اشکال وجود دارد و آن هم اینکه نسبتاً گران است. نصب یک سیستم هوشمند لوکس و با سیم می تواند ده ها هزار دلار برای صاحبان خانه هزینه داشته باشد. علاوه بر این، شما باید فضایی برای تجهیزات سخت افزاری شبکه از جمله کابل های اترنت داشته باشید.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

چگونه یک خانه هوشمند بسازیم

گرمایش

محصولات خانه های هوشمند اکنون کنترل بیشتری بر دستگاه های گرمایشی از جمله زمانی که محصولات روشن، خاموش و کنترل می شوند، امکان پذیر می کنند. محصولات هوشمند ممکن است مجهز به حسگرهای دما یا رطوبت باشند تا در صورت رعایت معیارهای خاصی، به طور خودکار روشن یا خاموش شوند. این خط از نوآوری های خانه های هوشمند به سیستم های تهویه مطبوع نیز گسترش می یابد.

نورپردازی

اغلب با استفاده از تلفن همراه، تبلت یا کنترل از راه دور سفارشی مخصوص یک محصول، محصولات نورپردازی اکنون قابلیت های صاحبان خانه را افزایش می دهند. چراغ ها را می توان روشن و خاموش کرد، بر اساس یک برنامه زمان بندی قرار داد، یا تنظیم کرد که بر اساس زمان طلوع یا غروب خورشید تغییر کند.

مانند برخی از محصولات سنتی تر، چراغ ها اغلب می توانند بر اساس حرکت تغییر کنند. لامپ های هوشمند می توانند از طریق Wi-Fi ارتباط برقرار کنند و آمار یا معیارها را در تلفن شما نمایش دهند.

این دسته روشنایی همچنین ممکن است شامل محصولات خانه هوشمندی باشد که نور را کنترل می کند. پرده های خودکار ممکن است بر اساس برنامه طلوع خورشید باز و بسته شوند. از طرف دیگر، پرده های الکترونیکی به کاربران این امکان را می دهند که پرده های خود را با استفاده از یک دستگاه دستی مدیریت کنند.

صوتی/تصویری

یکی از جنبه ‌های سرگرم ‌کننده‌ تر خانه‌ های هوشمند دستگاه های صوتی و تصویری است. بسیاری از محصولات سرگرمی اکنون به شدت به یکدیگر متصل شده ‌اند و می‌ توان آنها را با یک ریموت کنترل کرد.

تلویزیون و بلندگوها اکنون قابلیت ‌های بیشتری برای پخش با فرمان با استفاده از برنامه ‌ها از جمله متوقف کردن آنها بر اساس برنامه یا قابلیت کنترل صوتی دارند.

امنیت

یکی از معقول ترین جنبه های یک خانه هوشمند، قابلیت های امنیتی افزایش یافته است. اکنون بسیاری از محصولات دارای قابلیت ‌های دوربین هستند که حرکت را ردیابی می‌ کنند، فیلم می‌ گیرند یا امکان فید ویدئویی زنده را فراهم می‌ کنند.

این ممکن است برای همگام سازی با زنگ درب به صدا درآید یا تنظیم شود تا در مناطق خاصی از ملک شما نمایش داده شود. این ویدئوها ممکن است امکان تماس ویدیویی با فردی را که درب منزل شماست، از جمله قابلیت‌ های صوتی را فراهم کند.

بسیاری از خانه های هوشمند نیز با کیت های امنیتی مدرن بازسازی می شوند. این شامل آشکارسازهای حسگر حرکت در زمانی که افراد نباید در خانه باشند، نظارت بر خانه، اعلان‌ ها و هشدارهای رفتار مشکوک، و امکان قفل کردن درها یا پنجره ‌ها از راه دور با استفاده از تلفن است.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

موارد دیگر

بخش بسیار بزرگی از خانه های هوشمند به دستیارهای دیجیتال یا هاب های خانگی متصل می شود. این محصولات اغلب با استفاده از صدای شما در تعامل هستند و می ‌توانند دستورات، سؤالات میدانی را دریافت کنند، تقویم شما را سازماندهی کنند، تماس ‌های کنفرانسی را برنامه‌ ریزی کنند، یا هشدار ارائه کنند.

اگرچه این دستیارهای دیجیتال به طور خاص به خانه فرد مربوط نمی شوند، طیف گسترده ای از کنترل دارایی های هوشمند، برنامه زمانی و وضعیت آنها را ارائه می دهند.

ردیاب‌ های هوشمند دود و مونوکسید کربن نه تنها زنگ خطر را به صدا در می ‌آورند، بلکه می ‌توانند با تلفن شما همگام ‌سازی شوند تا در صورت دور بودن از ملک خود به شما هشدار دهند. این دستگاه‌ ها اغلب می ‌توانند برای ارسال اعلان ‌های اضطراری به مخاطبین مشخص شده تنظیم شوند.

سیستم های آبیاری خودکار مدتی است که قابلیت برنامه ریزی را داشته اند. اکنون سیستم‌ های آبیاری هوشمند شرایط آب و هوایی و محیطی را به عنوان عاملی برای این ویژگی ‌ها در برنامه‌ های آب موجود می ‌دانند. سیستم‌ های آبیاری هوشمند شرایط مرتبط با رطوبت را کنترل و در حفظ آب تلاش می‌ کنند.

هنگام تنظیم بودجه برای محصولات خانه هوشمند، هر گونه هزینه کار/نصب مورد نیاز یا ضروری را از طرف متخصصان در نظر بگیرید.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

مزایا و معایب خانه های هوشمند

مزایا

نصب یک سیستم فناوری خانه هوشمند راحتی را برای صاحبان خانه فراهم می کند. به جای کنترل لوازم خانگی، ترموستات، روشنایی و سایر ویژگی ها با استفاده از دستگاه های مختلف، صاحبان خانه می توانند همه آنها را با استفاده از یک دستگاه معمولاً یک تلفن هوشمند یا تبلت کنترل کنند.

از آنجایی که کاربران به یک دستگاه قابل حمل متصل هستند، می‌ توانند اعلان ‌ها و به‌ روز رسانی‌ ها را در مورد مشکلات خانه ‌شان دریافت کنند.

به عنوان مثال، زنگ‌ های هوشمند به صاحبان خانه اجازه می ‌دهند افرادی را که به درب خانه می ‌آیند، حتی زمانی که در خانه نیستند، ببینند و با آنها ارتباط برقرار کنند. کاربران می توانند دمای داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

برای هزینه راه اندازی سیستم هوشمند، صاحبان خانه می توانند از صرفه جویی قابل توجهی در هزینه بهره مند شوند. لوازم خانگی و الکترونیک را می توان با کارایی بیشتری مورد استفاده قرار داد و هزینه های انرژی را کاهش داد.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

معایب

در حالی که خانه هوشمند راحتی و صرفه جویی در هزینه را ارائه می دهد، هنوز چالش هایی وجود دارد. خطرات امنیتی و اشکالات همچنان گریبان سازندگان و کاربران این فناوری را می گیرد.

به عنوان مثال، هکرهای ماهر می توانند به لوازم خانگی مجهز به اینترنت یک خانه هوشمند دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، در اکتبر 2016، یک بات نت به نام Mirai به دستگاه‌ های متصل به DVR، دوربین ‌ها و روترها نفوذ کرد تا از طریق حمله انکار سرویس، که به عنوان حمله DDoS نیز شناخته می ‌شود، تعداد زیادی از وب‌ سایت ‌های اصلی را از بین ببرد.

اقدامات برای کاهش خطرات چنین حملاتی شامل محافظت از وسایل هوشمند و دستگاه ‌های دارای رمز عبور قوی، استفاده از رمزگذاری در صورت وجود، و فقط اتصال دستگاه‌ های مورد اعتماد شبکه است.

همانطور که در بالا ذکر شد، هزینه های نصب فناوری هوشمند می تواند از چند هزار دلار برای یک سیستم بی سیم تا ده ها هزار دلار برای یک سیستم سیمی باشد. پرداخت هزینه سنگین است، به خصوص که ممکن است منحنی یادگیری شدیدی برای عادت کردن به سیستم برای همه افراد خانواده وجود داشته باشد.

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

مزایا

 • اغلب راحت تر از روش ‌های سنتی زمان ‌بندی، کنترل یا دسترسی به محصولات هستند
 • ممکن است امنیت را به دلیل اعلان ‌ها یا هشدارها افزایش دهد
 • راه های متعددی را برای انجام یک کار خاص ارائه می دهد (به عنوان مثال، چراغ ها را می توان به صورت دستی روشن یا برنامه ریزی کرد)
 • در صورت در نظر گرفتن استفاده کارآمد از انرژی ممکن است منجر به صرفه جویی طولانی مدت در هزینه شود

معایب

 • ممکن است به دلیل اتصال محصولات به شبکه و هک شدن، خطر امنیتی ایجاد کند
 • ممکن است برای ردیابی گذر واژه ‌های بیشتر و نظارت بر امنیت محصول، صاحب خانه به کار بیشتری نیاز داشته باشد
 • اغلب گران تر از محصولات همتای کمتر هوشمند خود هستند
 • ممکن است منجر به منحنی یادگیری شیب دار شود، به ویژه برای کسانی که کمتر از فناوری آگاه هستند

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

خانه هوشمند چقدر هزینه دارد؟

از یک طرف، محصولات خانه های هوشمند بیشتری که به بازار عرضه می شوند، به طور مداوم بر تولید کنندگان، رقابت و قیمت محصولات فشار وارد می کنند. از سوی دیگر این نوآوری ‌های باورنکردنی به طور مستمر در حال گسترش توانایی‌ های خود هستند و ممکن است با قیمت ‌های کمتر ارزیابی شوند. هنگام در نظر گرفتن محصولات خانه هوشمند، تجزیه و تحلیل هزینه-فایده را انجام دهید.

طبق گفته HomeAdvisor، ممکن است تا 15000 دلار برای خودکار کردن یک خانه چهار خوابه و سه حمام هزینه شود. میانگین کل هزینه‌ های اتوماسیون خانگی کمتر از 800 دلار است، اگرچه خانه‌ های لوکس کاملاً متصل ممکن است هزینه شش رقمی داشته باشند.

به طور کلی یک خانه هوشمند می تواند با تمرکز بسیار روی یک محصول یا اتاق خاص شروع شود. این استراتژی به افراد اجازه می دهد تا با حداقل سرمایه در فناوری هوشمند سرمایه گذاری کنند. گزینه های زیر را با قیمت کمتر از 100 دلار از آوریل 2024 در نظر بگیرید:

 • Google Nest Mini، دستگاه صوتی و دستیار خانگی
 • دوشاخه هوشمند آمازون، روشی برای خودکارسازی لوازم خانگی
 • زنگ هوشمند در را به صدا درآورید، دوربینی با قابلیت فیلمبرداری برای امنیت خانه
 • ترموستات Wyze، یک دستگاه گرمایش دیجیتال، بی سیم و قابل برنامه ریزی

تعریف خانه هوشمند نحوه عملکرد آن با مزایا و معایب

خانه هوشمند چیست؟

خانه‌ های هوشمند می ‌توانند بلندگوهای هوشمند، چراغ ‌ها، ترموستات ‌ها، زنگ درها یا هاب خانه را کنترل کنند. فناوری هوشمند می تواند به لوازم آشپزخانه یا تجهیزات فضای باز یا محوطه سازی نیز گسترش یابد. نوآوری های جدید به طور مداوم آنچه را که در خانه های هوشمند است تغییر می دهند.

چرا خانه هوشمند مهم است؟

خانه هوشمند از این جهت مهم است که به یک خانواده امکان می دهد سیستم انرژی کارآمدتری داشته باشد. علاوه بر این، به یک خانواده اجازه می دهد تا در زمان صرفه جویی کند و وظایف را به نحو احسن انجام دهد. خانه هوشمند به دلیل راحتی که نسبت به روش ‌های سنتی انجام وظایف فراهم می ‌کند، مهم است.

آیا خانه هوشمند را می توان هک کرد؟

بله. از آنجایی که اتوماسیون خانگی اغلب نیاز به اتصال شبکه زنده دارد، اگر پروتکل امنیتی محصول خانه هوشمند دارای پروتکل های امنیتی ناکافی باشد، سیستم های اتوماسیون خانگی را می توان هک کرد. علاوه بر این، افراد باید مراقب باشند تا اطلاعات حساس ورود به سیستم را به اشتراک نگذارند یا فاش نکنند زیرا ممکن است این دستگاه‌ ها برای کنترل نیاز به رمز عبور یا دسترسی به دستگاه شخصی داشته باشند.

آیا خانه هوشمند ارزشش را دارد؟

سرمایه گذاری در یک خانه هوشمند یک تحلیل هزینه و فایده است که اغلب نیاز به سرمایه گذاری اولیه برای تجهیز خانه شما با محصولات مناسب دارد. علاوه بر این، نیاز به آموزش خود و مهارت در درک نحوه استفاده از محصولات وجود دارد. با این حال، مزایای صرفه جویی در زمان انجام وظایف و همچنین صرفه جویی بالقوه در هزینه های شهری ممکن است یک خانه هوشمند ارزش آن را داشته باشد.

سخن پایانی

خانه‌ های هوشمند با استفاده از نوآوری و فناوری، انجام کارها را آسانتر می‌ کنند. خواه کنترل برنامه ‌ها با استفاده از تلفن شما باشد یا برنامه ‌ریزی محصولات برای انجام کارها در زمان‌ های خاص، خانه‌ های هوشمند شیوه انجام کارها، مصرف انرژی و تعامل افراد با محصولات خانگی خود را متحول کرده ‌اند.

برای پروژه های شهرک سازی، طراحی داخلی، پیمانکاری ابنیه با آذرپاد تیسفون تماس بگیرید.