پیمانکاری ابنیه

پیمانکاری ابنیه چیست؟

پیمانکاری ابنیه، به معنای اجرای یک پروژه ساختمانی از طریق افرادی است که در یک مجموعه پیمانکاری ذی‎صلاح فعالیت دارند و می‎توانند حقیقی یا حقوقی باشند. پیمانکاری ابنیه شامل تمامی موارد احداث یک ساختمان از گودبرداری ، پی‌کنی تا سفت‎چینی، نازک‎کاری، محوطه سازی و استخر یا بخشی از فعالیت‎های مربوط به تعمیر و بازسازی ساختمان است.

پیمانکار ابنیه و ساختمان به چه کسی گفته می‌شود؟

برای آنکه شخصی بتواند خود را پیمانکار ابنیه معرفی کند باید طبق ضوابط قانونی، موفق به اخذ گواهی صلاحیت پیمانکاری در رشته ابنیه شده باشد. برای این کار ابتدا باید در یکی از زمینه‌های مرتبط ابنیه و ساختمان‌های عمومی فعالیت کرده باشد. منظور از زمینه‌های مرتبط با ابنیه، انجام فعالیت‌هایی مانند ساخت بنا با متریال مختلف چون آهن، چوب و… ، سازه‌های ساختمانی، ساخت پیاده‌روها، ساخت محوطه‌های عمومی و… است.

بنابراین اگر یک شخص چه حقیقی یا حقوقی در هر یک از بخش‌های ذکرشده دارای فعالیتی بوده و پرسنل تحصیل کرده در رشته‌‌های دانشگاهی مرتبط با سابقه کار لازم را داشته باشد می‌تواند از حقوق مخصوص پیمانکاری ابنیه استفاده کند.

امتیازات پیمانکاری ابنیه شامل چه مواردی است؟

پیمانکاری ابنیه و ساختمان این امتیاز را به شما می‌دهد که در مناقصه‌های بزرگ مربوط به اجرای یک بنای دولتی یا خصوصی شرکت کنید. البته مسائلی دیگری نیز در استفاده از امتیازات پیمانکاری ابنیه دخیل هستند. یکی از مهم‌ترین این موارد توانایی اجرا توسط پیمانکار ابنیه است.

 نحوه رتبه‌بندی در پیمانکاری ابنیه

طبق قانون، رتبه‌بندی پیمانکاران ابنیه باید برحسب توان فنی، امکانات و قراردادها انجام شوند. به این منظور برای پیمانکاران ابنیه رتبه‌بندی از ۱ تا ۵ متغیر است. هرچه سطح کمی و کیفی شرکت صاحب گواهی ابنیه بهتر باشد، امتیاز بهتری هم کسب می‌کند و مجاز به شرکت در مناقصات بزرگتری خواهد بود و بلعکس.

البته میزان سابقه کار نیز می‌تواند در رتبه‌بندی تأثیر داشته باشد. در حالت عادی، اکثر افرادی که اقدام به دریافت گواهی ابنیه می‌کنند رتبه آخر را به دست می‌آورند و به ‌مرور رشد می‌کنند.

شرایط و مدارک اخذ حداقل رتبه

پیمانکارانی که قصد دارند تا در رشته ابنیه و ساختمان فعالیت کنند؛ باید در ابتدا حداقل استانداردهای تعیین شده توسط ضوابط گواهی ابنیه را داشته باشند. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، رتبه‌بندی بین سطح یک تا پنج ایجاد می‌شود. رتبه پنج پایین رتبه است و در اینجا مدارکی که برای کسب رتبه پنج پیمانکاری ابنیه نیاز دارید، آورده شده است:

  • شرکت مذکور باید به‌صورت قانونی و با موضوع فعالیت ابنیه و ساختمان به ثبت رسیده باشد.
  • در پرونده شرکت هیچ سوءسابقه حرفه‌ای مشاهده نشود.
  • مدرک تحصیلی مدیرعامل و حداقل دو سوم اعضای هیئت‌مدیره کمتر از لیسانس نباشد.
  • دو نفر از اعضای امتیازآور شرکت باید فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های مهندسی در حوزه عمران و معماری باشند و مجموع سابقه بیمه اعضای امتیازآور شرکت نباید از شش سال کمتر باشد. مثلا یک نفر از آنها حداقل ۷ سال سابقه بیمه داشته باشد اما نفر دوم سابقه بیمه نداشته باشد یا اینکه هر دو نفر دارای حداقل ۳ سال سابقه بیمه در یک شرکت رتبه دار باشند.
  • اگر شرکت پیمانکاری ابنیه و ساختمان فعالیت می‌کند؛ شرایط اخذ رتبه ۵ ابنیه را برآورده کند می‌تواند برای اخذ رتبه اقدام کند. مرجع صدور رتبه ۵ برای شرکت‌های پیمانکار، استانداری‌ها و معاونت فنی و عمرانی است. پس برای اخذ رتبه ۵ ابنیه باید از طریق استانداری‌ها و معاونت فنی و عمرانی اقدام کرد که در بخش بعدی مقاله با روند انجام این کار آشنا خواهید شد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید!

پیمانکاری ابنیه

چگونه حداقل رتبه در پیمانکاری انبیه را بدست آوریم؟

درصورتی که موارد ذکر شده در بالا را رعایت کرده‌اید و هیچ مشکلی ندارید، می‌توانید یک درخواست رسمی مبنی بر صدور رتبه پنج ثبت کنید. البته دقت شود که تنها در منطقه‌ای که شرکت را در آن به ثبت رسانده‌اید می‌توانید درخواست بزنید. به همین علت درخواست شما باید به استانداری منطقه‌ای که شرکت در آن ثبت شده، ارائه شود. برای ثبت درخواست رتبه پنج پیمانکاری ابنیه مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

ابتدا در سایت ساجات با نشانی www.sajat.mporg.ir مراجعه کنید و مراحل ثبت‌نام را انجام دهید.

اطلاعات شرکت را ثبت کنید که شامل جزئیات ثبت شرکت، آدرس دقیق و مشخصات اعضا شرکت است.

در مرحله بعدی باید اسناد و مدارک مشخصی را بارگذاری کنید تا استعلام شوند. دقت کنید که بارگذاری تمامی موارد زیر الزامی است:

  • فایل‌های مربوط به اسناد و مدارک شرکت،
  • اسناد قراردادهای شرکت
  • مدارک شناسایی اعضای امتیازآور شرکت به همراه مدارک تحصیلی و سوابق بیمه آنها

زمانی که بررسی اولیه اطلاعات و اسناد توسط کارشناسان ساجات انجام شد، نوبت مراجعه به استانداری و معاونت فنی و عمرانی است تا سایر مراحل اخذ رتبه انجام شود. در صورتی که هیچ مشکلی در مدارک ارائه شده نباشد، شما موفق به دریافت رتبه پنج خواهید شد.

رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه دائمی نیست!

در صورتی که موفق به کسب گواهی ابنیه شده‌اید باید بدانید که گواهی شما از زمانی که صادر می‌شود، به مدت چهار سال دارای اعتبار است و پس از آن باید تمدید شود. علت تعیین مدت اعتبار این است که هر شرکتی در طول زمان دچار تغییرات مدیریتی یا روند فعالی می‌شود. درصورتی که نوع شرکتی که موفق به کسب گواهی ابنیه شده است تغییری نکرده باشد و یا اکثریت اعضای امتیازآور شرکت تغییر هنوز در شرکت باقی‌مانده باشند و همچنین شرکت در این چهار سال راکد نبوده باشد و فعالیت کرده باشد، مشکلی برای تمدید نخواهید داشت. برای تمدید رتبه نیز باید شرایط اخذ طی شود اما نکته مثبت آن، این است که در صورت عملکرد مناسب و افزایش پرسنل ومنابع مالی شرکت، می‌توانید رتبه بهتری را نسبت به قبل به دست آورید.

همچنین شرکت آذرپاد آماده خدمات مشاوره ساخت ویلا است.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید!

مشاوره نیاز دارید؟