6 نوع لوله که بیشترین کارایی را در ساخت و ساز دارند

انواع لوله های مورد استفاده در ساختمان سازی کدام هستند؟

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان که همگی کاربردهای خاصی دارند. به عنوان مثال برخی از لوله ها ممکن است در لوله کشی کاربردی باشند، در حالی که برخی دیگر از آنها برای کاربردهای سازه ای ایده آل تر باشند.

هنگامی که صحبت از استفاده از این لوله ها در بسیاری از تأسیسات می شود، مهم است که هدف خود از این کار را در نظر بگیرید، زیرا این انتخاب می تواند تحت تأثیر مواد اصلی لوله قرار گیرد. علاوه بر این هر نوع لوله می تواند مزایای بسیاری مانند هزینه، تطبیق پذیری، سازگاری با محیط زیست و موارد مشابه را به همراه داشته باشد.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

در این مقاله به طور خاص در مورد سناریوهای مختلف ساخت و ساز که در آن از فولاد کربن، آهن گالوانیزه، چدن، بتن، پی وی سی یا لوله های بتنی استفاده می شود، آشنا خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها بخوانید.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

  1. لوله های کربن فولادی
  2. لوله های چدنی
  3. لوله های فولادی گالوانیزه
  4. لوله های آهن گالوانیزه
  5. لوله های بتنی
  6. لوله های پی وی سی

لوله های کربن فولادی

یکی از محکم ترین و بادوام ترین مواد لوله کشی فولاد کربنی است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع لوله دارای محتوای کربن بالایی است. لوله ‌های فولاد کربنی را می‌ توان بسته به نوع ساخت آنها دسته ‌بندی کرد: لوله ‌های بدون درز، ERW یا جوش داده شده (درز دار).

لوله های کربن استیل انتخابی عالی برای کارهای لوله کشی و سایر فرآیندهایی هستند که نیاز به انتقال انواع مختلف سیالات دارند. می توان آن را در کارخانه های پتروشیمی، داربست، سیستم های دیگ بخار، فاضلاب و همچنین در طیف وسیعی از مصارف صنعتی یافت.

این لوله ها کاملاً قادر به تحمل شرایط شدید دما و فشار هستند. بنابراین اگر به دنبال یافتن لوله‌ های کربن فولاد با عیار بالا هستید، مطمئن شوید که آنها را از مکان های معتبر تهیه می کنید. این محصول در طیف گسترده ای از اندازه ها و ابعاد روانه بازار می شوند که می توانند برای هر پروژه ساختمانی و استفاده صنعتی مناسب باشند.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

لوله چدنی

این نوع یکی از قدیمی ترین لوله های موجود در بازار هستند. به دلیل چقرمگی و ماندگاری طولانی مدت آنها، جای تعجب نیست که تا به امروز بسیاری از آبراه ها و زهکشی های فاضلاب با قرن ها قدمت در کشورهای اروپایی هنوز از این لوله ها استفاده می کنند. در واقع یک سیستم لوله چدنی که به خوبی نصب شده باشد می ‌تواند تا 100 سال دوام بیاورد، مشروط بر اینکه به درستی نگهداری شود.

به غیر از سیستم های فاضلاب و زهکشی، لوله های چدنی را در فضاهای بلند و یا حتی سایر فضاهای مسکونی و با ارتفاع کم نیز خواهید یافت. این لوله ها به ویژه در تخلیه فاضلاب ها در زمان طوفان مفید هستند که می تواند به جلوگیری از سیل و کاهش آلودگی آب برای سیستم های لوله کشی کمک کند.

لوله ‌های چدنی علی رغم مزایایی که دارند، قدیمی محسوب می ‌شوند. امروزه ممکن است مواد این لوله‌ ها را در شرایط معمولی پیدا نکنید، زیرا این لوله ‌ها در طول زمان تمایل به تجمع خوردگی و زنگ ‌زدگی دارند.

لوله های فولادی گالوانیزه

لوله های فولادی نیز گاهی از طریق روشی به نام گالوانیزه تقویت می شوند. از طریق این تکنیک، سطح فولاد با خواص ضد زنگ و ضد خوردگی آغشته می شود. این باعث می شود که فولاد دوام بیشتری داشته باشد و در طول زمان دوام بیشتری پیدا کند.

اگرچه روش های مختلف گالوانیزه کردن وجود دارد، اما گالوانیزه گرم رایج ترین روش مورد استفاده برای لوله های فولادی است. این ماده ابتدا باید قبل از غوطه ور شدن در یک حمام داغ از روی مذاب (با دمای حدود 500 درجه سانتیگراد) آماده سازی سطح شود.

هنگامی که لوله فولادی گالوانیزه برای توزیع و بازاریابی تهیه شد، می توان از آن در انواع کاربردهای ساختمانی مانند حصار کشی، تامین آب مسکونی، نرده، سیستم های زهکشی، بولاردها و حتی داربست استفاده کرد. اگرچه هزینه تهیه این لوله ها ممکن است بالا باشد، اما آنها در دراز مدت مقرون به صرفه هستند، زیرا هزینه های تعمیر و نگهداری و جایگزینی به حداقل خواهد رسید.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

لوله های آهن گالوانیزه

به طور مشابه لوله های آهنی را نیز می توان گالوانیزه کرد تا در برابر خوردگی مقاوم تر شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، آنها را می توان در نصب لوله های داخلی و خارجی یافت زیرا می توانند در برابر بسیاری از اشکال خوردگی مانند زنگ زدگی و سوراخ شدن مقاومت کنند.

با وجود این لوله‌ های آهنی گالوانیزه واقعاً برای مناطقی که آب دارای مقادیر زیادی نمک ‌های محلول مانند منیزیم، آهن یا کلسیم است مناسب نیستند. این ممکن است در دراز مدت گران تمام شود، زیرا لوله باید دائماً نگهداری شود تا مطمئن شوید که این اشکالات را ندارد.

با این وجود لوله های آهنی گالوانیزه را می توان در تاسیسات خودرو، هوافضا، معماری، کشاورزی و همچنین تاسیسات مخابراتی مشاهده کرد. آنها مقرون به صرفه و در عین حال فوق العاده محکم هستند.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

لوله های بتنی

یکی دیگر از لوله های مقرون به صرفه لوله بتنی است که از خرد کردن سنگدانه ها تولید می شود. با وجود این، ممکن است نصب آنها در مقایسه با سایر لوله های لیست دشوارتر باشد. این نوع لوله معمولا سنگین و دست و پا گیر است و حمل و نقل آنها از یک سایت به سایت دیگر باید با دقت انجام شود.

با این حال لوله های بتنی با وجود سختی بسیار انعطاف پذیر و همه کاره هستند. آنها برای استفاده در سیستم های زهکشی و فاضلاب، و معمولاً به عنوان کولور مناسب هستند. این لوله‌ ها همچنین با مواد دیگری مانند فولاد تقویت می ‌شوند تا محکم تر شوند و در برابر آسیب ‌های محیطی محافظت شوند.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

لوله های پی وی سی

همچون بسیاری از لوله های موجود در این لیست لوله های PVC در کاربردهایی که نیاز به انتقال سیال دارند عالی هستند. علاوه بر این آنها همچنین از نظر طراحی سبک وزن، انعطاف پذیر و همه کاره هستند.

آنها را می توان به راحتی تغییر داد تا اتصالات لوله های مختلفی را که ممکن است مورد نیاز باشد در خود جای دهند. شما اغلب لوله ‌های PVC را در سیستم ‌های سیم ‌کشی الکتریکی، به ‌ویژه به عنوان لوله‌ های مجرای برق مشاهده می‌ کنید.

این لوله ها یک محفظه ضد آب برای سیم‌ های الکتریکی فراهم می ‌کنند که ممکن است در معرض عناصر خارجی مانند حرارت زیاد/کم، فشار و زباله ‌ها قرار بگیرند، اما معایبی نیز دارند. برای مثال: ساختار آنها می تواند به راحتی در محیط های با دمای بالا تغییر یابد که گاهی اوقات اجتناب از آن دشوار است.

6 نوع لوله مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان

سخن پایانی

انواع مختلفی از لوله های مورد استفاده در ساخت و ساز را می توان به موارد زیر طبقه بندی کرد: لوله های پی وی سی، لوله های کربن فولاد، لوله های بتنی، آهن گالوانیزه یا لوله های فولادی گالوانیزه. بیشتر این کاربردها بر روی قابلیت لوله ‌ها در انتقال سیال بدون تغییر ظاهر و عملکرد آن متمرکز است.

با دانستن این موضوع برخی از لوله ها برای این منظور مناسب تر هستند، در حالی که برخی از آنها کاربرد ساختاری وسیع تری دارند. اگر به مواد لوله کشی نیاز دارید، قبل از انتخاب لوله های مختلف، مطمئن شوید که نیازهای خود را تعیین کرده اید. همچنین توصیه می شود در مورد مزایا و معایب هر لوله فکر کنید.

اگر قصد ساخت و ساز و یا انبوه سازی، شهرک سازی و ویلا سازی دارید می توانید به وب سایت شرکت مهندسی آذرپاد تیسفون مراجعه کرد و با کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید.