شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

آتش‌ سوزی ‌های مسکونی و ویلاها تنها در ایالات متحده سالانه حدود 4000 نفر را می‌ کشند و بیشتر آتش ‌سوزی‌ های کشنده زمانی اتفاق می ‌افتند که مردم در خانه ‌های خود خواب هستند، زیرا دود می ‌تواند فرد را به خواب عمیق بکشاند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که دیوارهایتان چگونه از شما محافظت می کنند؟ در حالی که هیچ مصالح ساختمانی عملی واقعاً نسوز نیست اما خانه ‌ها و ساختمان ‌های خوب می‌ توانند با استفاده از مواد نسبتاً مقاوم در برابر آتش، از وقوع چنین فجایعی جلوگیری کنند.

در نتیجه مسئله این نیست که آیا آتش ‌سوزی می ‌تواند به یک سازه آسیب برساند یا خیر، بلکه مسئله زمان است. مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آتش بر مواد مقاوم در برابر آتش تأثیر بگذارد.

نکته کلیدی این است که ساختمان ها و ویلاهایی بسازید که در آن آتش سوزی به آرامی اثر کند و به ساکنان زمان زیادی برای فرار و امدادگران اضطراری برای رسیدن به صحنه فرصت دهد.

همچنین به همین دلیل است که خود مواد از نظر مدت زمانی که آتش بر توانایی ‌های ساختاری آنها تأثیر می ‌گذارد رتبه ‌بندی می ‌شوند. حتی الوارهای سنگین را می توان مقاوم در برابر آتش دانست.

با این حال قابل احتراق است، در حالی که فلزاتی مانند آلومینیوم یا فولاد قابل احتراق نیستند. در عوض آنها تمایل دارند تحت گرمای شدید کمانش کنند. ما برخی از بهترین مصالح ساختمانی را برای جلوگیری از آتش سوزی سهمناک بررسی خواهیم کرد.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

  1. محصولات طبیعی قابل اشتعال

مصالح ساختمانی طبیعی مانند الوار و پنبه معمولاً در مقایسه با بتن متراکم و گچ مقاومت بسیار ضعیفی در برابر آتش از خود نشان می دهند. مواد گیاهی فرآیند سوختن را آسان می کنند و به سرعت توسط شعله های آتش مصرف می شوند.

با این حا سازندگان به درمان های شیمیایی تخصصی دسترسی دارند که می تواند مقاومت آنها را افزایش دهد و آنها را قادر می سازد تا چندین دقیقه در برابر آتش ایستادگی کنند.

چوب های شعله ور شده به جای اینکه فوراً مصرف شوند، سدی زغالی در اطراف سطح خود ایجاد می کنند که باعث کاهش روند سوختن می شود. این نوع الوار اغلب در قسمت ‌های بیرونی استفاده می ‌شود که ممکن است قبل از رسیدن به فضای داخلی خانه جرقه بزند.

عایق سلولزی تصفیه شده همچنین به عنوان یک جایگزین مقاوم در برابر شعله برای عایق های معمولی مانند فایبرگلاس و پنبه عمل می کند.

سلولز عمدتاً از کاغذ بازیافتی تهیه می ‌شود و از نظر شیمیایی با نسوز بورات پردازش می ‌شود که باعث می ‌شود آن را بسیار کمتر از حالت خام قابل اشتعال باشد. هنگامی که عایق به دیوارها پاشیده می شود، کار قابل توجهی را برای جلوگیری از گرما از شعله های آتش یا شرایط آب و هوایی گرم انجام می دهد.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

  1. شیشه مقاوم در برابر آتش برای پنجره ها

پنجره ها که برای دید و نور مهم هستند، می توانند خطر آتش سوزی به همراه داشته باشند. حتی قبل از اینکه پنجره در تماس مستقیم با شعله باشد، گرمای شدید آتش می تواند باعث شکستن شیشه شود.

و یک پنجره شکسته اجازه می دهد تا شعله های آتش به راحتی وارد ساختمان شوند. علاوه بر این گرمای ناشی از آتش سوزی در بیرون ممکن است برای شعله ور شدن وسایل قابل اشتعال در داخل خانه بدون تماس مستقیم کافی باشد.

برای محافظت از خانه خود، نصب پنجره های مقاوم در برابر آتش را در نظر بگیرید. یکی از نمونه ‌های آن شیشه ‌های دو جداره است که علاوه بر صرفه ‌جویی در مصرف انرژی، زمان شکستن شیشه‌ ها را نیز دو برابر می ‌کند.

لایه بیرونی ابتدا قبل از لایه داخلی می شکند. شیشه ‌های سکوریت‌ شده نیز که تحت عملیات حرارتی قرار می ‌گیرند تا حدود چهار برابر قویتر از شیشه ‌های معمولی هستند.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

اگرچه بلوک ‌های شیشه ‌ای دید را فراهم نمی ‌کنند، اما در عین حالی که نور را تامین می ‌کنند، بسیار مقاوم در برابر آتش هستند. شاید بهترین آنها شیشه سیمی باشد که شیشه سکوریت شده با تقویت کننده سیم فلزی است.

درهایی که به مقاومت در برابر آتش و همچنین دید نیاز دارند، اغلب دارای پنجره های شیشه ای سیمی هستند.

همچنین عاقلانه است که به اهمیت فریم پنجره توجه کنید. اسکلت فولادی بهترین محافظت در برابر آتش را ارائه می دهد و پس از آن چوب و آلومینیوم. وینیل کمترین اثر را دارد.

افزودن حفاظت در برابر آتش

مصالح ساختمانی از نظر ساختاری سالم، مانند فولاد، که دارای درجه بندی عالی مقاومت در برابر آتش نیستند، می توانند با استفاده از فوم، مواد شیمیایی یا محصولات مبتنی بر سیمان، در برابر آتش با درزگیرهای مقاوم در برابر شعله محافظت شوند.

  1. بتن

بتن یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است و همچنین یک ماده عالی در برابر آتش است. غیر قابل احتراق است و رسانایی حرارتی پایینی دارد،

به این معنی که زمان زیادی طول می کشد تا آتش بر توانایی ساختاری و تحمل بار آن تأثیر بگذارد و از گسترش آتش محافظت می کند. در واقع به طور قابل توجهی مقاوم تر از فولاد است و اغلب برای تقویت و محافظت از فولاد در برابر آتش استفاده می شود.

با این حال توجه به این نکته مهم است که همه بتن ها یکسان ایجاد نمی شوند. از سیمان و سنگدانه تشکیل شده است و انواع خاصی از مصالح سنگدانه مورد استفاده می تواند و همچنین مقدار مصرف متفاوت باشد.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

سنگدانه ها

می توانند 60 تا 80 درصد حجم بتن را تشکیل دهند. خواص دقیق مقاومت در برابر آتش بسته به نوع و مقدار سنگدانه مورد استفاده تغییر می کند.

مصالح طبیعی معمولاً عملکرد خوبی ندارند. رطوبت موجود در سنگدانه هنگام گرم شدن می تواند منبسط شود و بعد از قرار گرفتن در معرض آتش به شکلی طولانی مدت بتن متخلخل شود.

بتن اغلب به عنوان یکی از بهترین مصالح مقاوم برای استفاده در سقف در برابر آتش نیز ذکر شده است. شما نباید سقف را به عنوان قسمتی ضروری برای حفاظت در برابر آتش نادیده بگیرید، زیرا در برابر جرقه های ناشی از آتش سوزی در مناطق با احتمال آتش سوزی بسیار آسیب پذیر می کند.

یک پیشرفت جدیدتر در ساخت و ساز بتنی به عنوان فرم عایق بتن (ICF) شناخته می شود. این سازه اغلب در داخل دیوار ساختمان هایی مانند آپارتمان ها و ساختمان های تجاری استفاده می شود و از دو پنل عایق پلی استایرن تشکیل شده است که بین آنها بتن ریخته شده است.

مواد تکمیل شده شبیه یک ساندویچ بتنی است و ساخت سریع و ارزان است، در حالی که تعادل عالی از عایق آب و هوایی، مسدود کردن صدا و مقاومت در برابر آتش را ارائه می دهد.

  1. استاکو

استاکو گچی است که برای قرن ها برای اهداف هنری و ساختاری مورد استفاده قرار می گرفته است. استاکو مدرن از سیمان پرتلند، ماسه و آهک ساخته شده است و به عنوان یک ماده عالی و مقاوم در برابر آتش برای ساختمان ها عمل می کند.

این متریال می تواند هر گونه مصالح ساختاری مانند آجر یا چوب را بپوشاند. معمولاً از دو یا سه لایه روی شبکه تقویت کننده فلزی تشکیل شده است. یک لایه 1 اینچی (2.54 سانتی متری) استاکو می تواند به راحتی یک ساعت مقاومت در برابر آتش سوزی به دیوار یا سقف بدهد، به این معنی که آتش گرفتن یک ساعت طول می کشد.

لبه های پشت بام (برآمدگی ها) در معرض خطر آتش سوزی هستند، اما می توان آنها را با محفظه ای از مواد مقاوم در برابر آتش محافظت کرد. استاکو اغلب به عنوان یکی از بهترین مواد برای بوکس در لبه های بام توصیه می شود.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

آتش را متوقف کنید و خانه را شیک کنید

به دلیل تطبیق پذیری در تکنیک های تکمیل، استاکو می تواند در رنگ ها و بافت های مختلفی ارائه شود. این بدان معنی است که به راحتی با سبک های مختلف معماری، از جمله سبک های پریری، مدیترانه ای، تودور و جنوب غربی سازگار است. به این ترتیب، لازم نیست زیبایی را فدای حفاظت عملی در برابر آتش کنید.

  1. ژیپس

بسیاری از مصالح ساختاری برای دستیابی به درجه بندی مقاوم در برابر آتش، به روکش گچی زیرین نیاز دارند و تخته گچی متداول ترین پوشش داخلی مقاوم در برابر آتش است.

ژیپس که به عنوان دیوار خشک نیز شناخته می شود، از لایه ای از گچ تشکیل شده است که بین دو ورق کاغذ قرار گرفته است. ژیپس نوع X به طور ویژه با مواد افزودنی پردازش می شود تا کیفیت مقاومت در برابر آتش را بهبود بخشد.

کاغذ لایه بیرونی ژیپس نوع X به آرامی می سوزد و به گسترش آتش کمک نمی کند. علاوه بر این ژیپس دارای یک هسته غیر قابل احتراق است که حاوی آب ترکیبی شیمیایی (در سولفات کلسیم) است.

هنگامی که تحت تأثیر آتش قرار می گیرد، اولین چیزی که اتفاق می افتد این است که این آب به صورت بخار خارج می شود. این به طور موثر مانع از انتقال گرما از طریق تخته گچی می شود.

و حتی پس از بین رفتن آب، هسته گچ همچنان در برابر نفوذ آتش برای مدتی مقاومت می کند. سازندگان اغلب از چند لایه ژیپس برای افزایش درجه مقاومت در برابر آتش استفاده می کنند.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

  1. آجر

اگر از داستان محبوب کودکان یعنی «سه خوک کوچک» چیزی یاد گرفته باشیم، این است که باید خانه خود را از آجر بسازید.

این توصیه بدی نیست آجر علاوه بر گرگ ها در برابر آتش نیز مقاوم است.

از آنجایی که آجرها در کوره آجر پزی ساخته می شوند، از قبل در برابر آتش بسیار مقاوم هستند. با این حال درست است که آجرهای منفرد نسبت به دیوارهای آجری در برابر آتش بسیار مقاومتر هستند.

دیوار آجری با ملات در کنار هم نگه داشته می شود که کارایی کمتری دارد. با این وجود، آجر معمولاً به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی برای حفاظت در برابر آتش ذکر می شود.

بسته به ساختار و ضخامت دیوار، یک دیوار آجری می تواند به درجه مقاومت در برابر آتش یک ساعت تا چهار ساعت دست یابد.

بنابراین اگرچه برخی از مواد نسبت به سایرین در برابر آتش مقاومتر هستند، عوامل متعددی از جمله مقرون به صرفه بودن، سهولت نصب و آب و هوا، ممکن است بر تصمیم سازنده تأثیر بگذارد.

شش مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

آجر هنوز کامل کننده نیست

متأسفانه آجر در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی می تواند گران و سنگین باشد. همچنین در عایق کاری چندان موثر نیست، از این رو به مواد عایق پشتیبان برای ساخت یک ساختمان با کارایی انرژی نیاز دارد.

آیا تخته سیمان در برابر آتش مقاوم است؟

تخته های سیمانی به دلیل گذراندن تست های لازم در برابر آتش مقاوم هستند. به ویژه تخته های سیمانی الیافی غیر قابل احتراق هستند و بنابراین می توان از آنها در ارتباط با سایر مواد غیر قابل احتراق در ساخت و ساز استفاده کرد.

منظور از مقاوم در برابر آتش چیست؟

مقاومت در برابر آتش ویژگی موادی است که از عبور گرمای بیش از حد و آتش جلوگیری می کند یا آن را به تاخیر می اندازد. در حالی که هیچ مصالح ساختمانی کاملاً نسوز نیست، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آتش، مواد مقاوم در برابر آتش سوزی را از بین ببرد.

چه موادی در برابر آتش مقاوم هستند؟

مصالح ساختمانی مختلف در برابر آتش مقاوم هستند، اما برخی از بهترین آنها پنجره های شیشه ای مقاوم در برابر آتش، بتن، ژیپس، استاکو و آجر هستند.

درجه مقاومت در برابر آتش چیست؟

مصالح ساختمانی با توجه به مدت زمانی که آتش سوزی طول می کشد تا به توانایی ساختاری آن آسیب وارد کند و همچنین قابلیت احتراق مواد درجه بندی می شود. این درجه بندی به عنوان درجه بندی مقاومت در برابر آتش شناخته می شود.

متداول ترین مواد مقاوم در برابر آتش برای دیوارهای داخلی کدام است؟

ژیپس که به عنوان دیوار خشک نیز شناخته می شود، رایج ترین پوشش داخلی مقاوم در برابر آتش است. ژیپس نوع X با مواد افزودنی پردازش می شود تا خاصیت مقاومت در برابر آتش خود را بهبود بخشد و آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند.