سه نشانه فرونشست خانه و نحوه رفع آن

فقط شنیدن کلمه فرونشست باعث می شود اکثر خریداران خانه فراری شوند. اما اگر به اندازه کافی شجاع باشید که یک پروژه نوسازی مشکوک به فرونشست انجام دهید (یا فکر می کنید خانه شما از آن رنج می برد) مهم است که بدانید چگونه علائم را شناسایی کرده و مشکل را حل کنید. بنابراین، بیایید نگاهی به علل، علائم و راه حل های فرونشست خانه بیندازیم.

فرونشست چیست؟

فرونشست حرکت ساختاری خانه شما است. ناشی از آشفتگی زمین در زیر زمین یا فرو رفتن زمین است. علل می تواند طبیعی یا ناشی از تغییر آب و هوا باشد. یا ممکن است به دلیل دخالت انسان باشد.

به عنوان مثال، برخی از تراس ها در مناطق صنعتی قدیمی دارای شفت های معدن در اعماق زیر فوندانسیون هستند. این بدان معنی است که زمین زیر محکم و پایدار نیست. اما همچنین می ‌تواند ناشی از نشت‌ های مداوم آب در حال حرکت یا شستن زمین یا فرو رفتن یا فروریختن زهکش ‌ها باشد. دوره ‌های طولانی هوای گرم و خشک می ‌تواند زمین را خشک کند و باعث انقباض و حرکت نیز شود. همانطور که ریشه درختان می تواند این کار را انجام دهد.

سه نشانه فرونشست خانه

ترک های مورب

ترک های مورب یکی از رایج ترین نشانه های فرونشست هستند. آن ها می توانند بیرون و داخل خانه ظاهر شوند. اغلب، یک شکاف در امتداد آجر کاری در خارج وجود دارد. این معمولاً یک شکاف قابل مشاهده در ملات ایجاد می کند. به طور معمول، ترک مورب است، اما گاهی اوقات ترک های عمودی و افقی نیز ظاهر می شوند.

در داخل یک خانه، ترک های مورب می توانند کل دیوار را از یک گوشه به گوشه دیگر پوشش دهند. اما گاهی اوقات ترک ها از نقاط ضعیفی مانند چهارچوب در، انتهای شیروانی یا آجر کاری که به یک جای دیگر می پیوندند، حرکت می کنند. این ترک ها با ترک های مویی که اغلب در گچ می بینید بسیار متفاوت هستند. این شکاف ها ممکن است فقط 3 یا 4 میلی متر عرض داشته باشند، یا ممکن است به اندازه ای باشند که دست خود را داخل آن قرار دهید. در هر صورت، نشانه ای از فرونشست است و نمی توان آن را نادیده گرفت.

کف شیب دار

اگر به کف خانه خود نگاه می کنید یا روی آن راه می روید و احساس می کنید که شیب دار است، ممکن است حق با شما باشد. اگر خانه شما به آرامی در یک انتها فرو می ‌رود یا زهکشی فرو ریخته است، این می ‌تواند باعث شیب کف ‌ها شود. یک راه آسان برای تشخیص اینکه آیا یک طبقه واقعاً شیب دار است یا نه، قرار دادن یک توپ روی آن است. اگر توپ روی زمین بغلتد، قطعاً شیب وجود دارد.

گاهی اوقات ساختمان‌ های قدیمی فقط به دلیل قدمتشان، کف ‌های نامرغوبی دارند و این چیز بدی نیست. بنابراین، به دنبال مسائل دیگری مانند چسبیدن درها به هم باشید، زیرا این نشانه این است که خانه دچار تحرک شده است. اما اگر شک دارید، با یک متخصص تماس بگیرید.

سه نشانه فرونشست خانه

پنجره‌ ها و درب های کج و معوج

در واقع، پنجره ‌ها و درب‌ ها به خودی خود نشانه بزرگی از فرونشست هستند. ترک خوردگی و فرونشست نه تنها به صورت مورب به فریم ها اعمال می شود، بلکه می تواند در واقع یک پنجره یا فریم در را از دیوار جدا کند و یک شکاف آشکار باقی بگذارد. و این می تواند باعث شود که چارچوب از شکل خارج شود.

به همین ترتیب، زمانی که آجر کاری شروع به فرو رفتن یا افتادگی می کند، فریم پنجره ها و درها نیز فرو می روند. بنابراین، پنجره‌ ها و درهای شما می ‌توانند فرو رفته به نظر برسند و باز و بسته شدن درستی صورت نپذیرد.

نحوه رفع فرونشست

خبر خوب این است که فرونشست قابل رفع است. علت و میزان فرونشست شما بهترین راه برای رفع آن را تعیین می کند. هزینه های تعمیر فرونشست می تواند صرفه جویی زیادی در آینده برای شما به همراه داشته باشد هرچند هزینه فعلی بالاست، اما هزینه بالا فقط در شرایط بسیار حاد است. تعمیر زهکشی ها یا برداشتن درختان هزینه بسیار کمتری در تعمیر خواهد داشت.

بنابراین زمانی که شک دارید خانه شما فرونشسته است، اولین کاری که باید انجام دهید، ارزیابی آن توسط یک مهندس سازه است. آن ها می توانند تأیید کنند که این مسائل تاریخی است یا صرفاً شکاف های ناشی از شهرک سازی نیستند. اگر خانه واقعاً دچار فرونشست فعال باشد، آن ها می توانند به شما در مورد بهترین مسیر اقدام راهنمایی کنند.

سه نشانه فرونشست خانه

اگر حرکت زمینی قابل توجهی وجود داشته باشد یا فوندانسیون ها ناکافی تلقی شوند، احتمالاً زیرسازی تنها گزینه است. این می تواند شامل ریختن بتن یا اضافه کردن شمع هایی برای تقویت فوندانسیون ها باشد. این کار اغلب دشوار و دردسرساز است، اما مشکل را حل می کند. اگر ریشه های درختان علت باشد، اینها نیز باید از بین بروند.

مسائل مربوط به زهکشی مانند ریزش زهکشی یا نشت آب در ابتدا نیاز به بررسی دارد. این ممکن است نیاز به یک دوربین مداربسته داشته باشد که از طریق لوله ها وارد می شود تا علت را بررسی و تایید کند. سپس تعمیر لوله تخلیه یا آب مورد نیاز است.

برای ساخت شهرک مسکونی و طراحی داخلی به وب سایت آذرپاد تیسفون مراجعه کنید.