راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن: نور یکی از اجزای ضروری دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خانه است. نورپردازی خوب فضای خانه شما را راحت و کاربردی می کند. محیط و حال و هوای یک اتاق نیز توسط نور موجود در آن اداره می شود. نورپردازی مدرن نقش مهمی در طراحی داخلی خانه ایفا می کند، زیرا همه چیز موجود را بهبود می بخشد. مبلمان، کفپوش، تکمیل و بافت.

بدون نور مناسب، تمام جزئیات معماری، آثار هنری و نقاط کانونی مورد توجه قرار نمی گیرند. اما زمانی که نورپردازی به درستی انجام شود، هماهنگی و ترکیب کامل نورها، لایه ها، جهت و جریان را تضمین می کند.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن: در مورد انواع مختلف نور مورد نیاز برای هر اتاق در خانه شما صحبت خواهد کرد.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

انواع مختلف نورپردازی چیست؟

راهنمای روشنایی خانه به طور کلی سه نوع نورپردازی وجود دارد:

نورپردازی محیط:

نورپردازی محیطی که به آن «نورپردازی عمومی» نیز می ‌گویند، منبع اصلی نور برای یک اتاق است. نور محیطی روشنایی راحت و بدون تابش خیره کننده بیش از حد فراهم می کند تا به شما کمک کند راحت تر در اتاق حرکت کنید.

چند نمونه از نورپردازی محیطی عبارتند از:

 • لوستر
 • روشنایی مسیر
 • چراغ های سقفی توکار
 • دیوارکوب
 • چراغ های LED سقف
 • چراغ های دیواری

روشنایی متمرکز:

نورپردازی متمرکز نورهایی هستند که در یک نقطه خاص متمرکز می شوند تا تکمیل یک کار را در مقایسه با نور محیطی که کل فضا را روشن می کند، آسان تر کنند. نورپردازی متمرکز برای تعیین مکان اجسام کوچکتر با کنتراست کم مفید است.

راهنمای روشنایی خانه برخی از وسایلی که کار را فراهم می کنند عبارتند از:

 • چراغ رومیزی قابل حمل
 • نورپردازی آویز
 • روشنایی زیر کابینت
 • فیکسچر فرورفته گیمبال جهت دار
 • چراغ های روشویی
 • چراغ های رومیزی

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

نورپردازی تاکیدی:

نورپردازی تاکیدی برای کسانی است که به درام و شخصیت بیشتر روی اشیاء مورد علاقه خود نیاز دارند. از نورپردازی تاکیدی برای جلب توجه به سمت آنچه می خواهید برجسته سازید استفاده می شود. می تواند یک نقاشی، یادگاری، یک مجسمه، نقل قول های انگیزشی یا موارد دیگری باشد.

چند نمونه از نورپردازی تاکیدی عبارتند از:

 • نور شمع
 • چراغ های مسیر مستقیم
 • لوستر با دیمر
 • دیوارکوب
 • نورافکن

چگونه نور مناسب را برای مناطق مختلف خانه خود انتخاب کنم؟

در اینجا ما به شما می گوییم که در هر قسمت از خانه خود به چه نوع نورپردازی نیاز دارید تا در مسیر خود به تکاپو نیفتید یا انجام کارها برایتان دشوار نشود.

چه نوع نورپردازی برای اتاق نشیمن مناسب است؟

اگر در تاریکی بنشینید، داشتن یک اتاق نشیمن زیبا به چه معنا خواهد بود؟ نورپردازی خوب خانه در هر اتاقی از اهمیت بالایی برخوردار است، چه بخواهید آثار هنری را به نمایش بگذارید یا کمی نور را به کفپوش زیبای خود بتابانید. اتاق نشیمن مرکز هر خانه ای است که بیشتر فعالیت ها در آن انجام می شود. بنابراین داشتن یک اتاق روشن ضروری است.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

لوستر

لوسترها در اتاق نشیمن کاملاً جوابگو هستند، به خصوص اگر سقف های بلندی دارید و می خواهید چند چراغ آویز تزئینی برای خانه خود داشته باشید. می تواند به عنوان یک نقطه کانونی در اتاق عمل کند و یک گزینه عالی برای دکوراسیون خانه است. همه لوسترها برای عمارت ها یا خانه های مجلل در نظر گرفته نشده اند، زیرا این روزها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. یک لوستر می تواند نور را به طور یکنواخت در تمام اتاق پخش کند. همچنین رنگ سلطنتی به اتاق های نشیمن می دهد.

لامپ های سقفی

لامپ های سقفی بهترین گزینه ها برای یک اتاق نشیمن هستند زیرا می توانند کل اتاق را روشن کنند یا می توانند برای روشن کردن یک منطقه خاص تنظیم شوند. یک لامپ سقفی می تواند فضای اتاق نشیمن را به طور کامل تغییر دهد و حال و هوای درجه یک را نیز به آن اضافه کند.

چراغ های فن

به تازگی روند جدیدی در حال ظهور است که در آن مجموعه ای از چراغ ها به یک پنکه سقفی وصل می شوند. لامپ ها به گونه ای طراحی شده اند که بتواند در برابر لرزش فن مقاومت کند. فن به خوبی فضاها را روشن می کنند و به وسایل شخصیتی را نیز اضافه می کنند.

چراغ های آویز

می توانند افزودنی عالی برای یک اتاق نشیمن باشند. این نوع نور را می توان روی صندلی، مبل یا مبلمان دیگر آویزان کرد. چراغ ‌های آویز روی یک منطقه خاص متمرکز شده ‌اند و می ‌توانند به عنوان چراغ کار نیز استفاده شوند.

چراغ های دیواری

بهترین راه گرم نشان دادن اتاق نشیمن، نصب چراغ های دیواری است. برخی از خانه ها ممکن است برای لوستر مناسب نباشند. اگر سقف بیش از حد بلند باشد، طناب های آویز بلند ممکن است فضا را نیز به هم بریزند. اینجاست که چراغ های دیواری می توانند بهترین گزینه باشند. آنها را در دو طرف مبل قرار دهید تا به اتاق نشیمن شما درخشندگی زیبایی ببخشند.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چه نوع نورپردازی برای اتاق خواب مناسب است؟

راهنمای روشنایی خانه شاید فکر کنید نورپردازی در اتاق خواب حیاتی نیست زیرا هدف اصلی برای این اتاق خوابیدن است. اما وقتی به آن فکر کنید، فعالیت هایی مانند مطالعه یا کار وجود دارد که نیاز به نور خاصی دارد. در اینجا انواع روشنایی که برای اتاق خواب مناسب است را معرفی می کنیم.

چراغ های رومیزی

چراغ رومیزی راه حل مناسبی برای نورپردازی برای هر اتاق خواب است، زیرا در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد که در کنار تخت شما قرار می گیرد. یک چراغ رومیزی مفید است زیرا به شما کمک می کند تا به تختخواب خود بروید. همچنین یک چراغ رومیزی روی میز کنار تخت شما به راحتی در دسترس شماست. این کار باعث صرفه جویی در تلاش بیشتر برای روشن و خاموش کردن آن از تختخواب می شود.

لامپ های سقفی بزرگ

اگر اتاق خواب شما فضای کافی دارد، یک چراغ سقفی بزرگ می تواند برای روشنایی مناسب باشد. هنگام انتخاب یک چراغ سقفی مطمئن شوید که با دکوراسیون اتاق خواب شما مطابقت داشته باشد زیرا اگر مراقب این امر نباشید این لامپ ها می توانند به نقطه کانونی تبدیل شوند. سبک و طرحی را انتخاب کنید که برای اتاق خواب مناسب باشد حتی اگر تغییراتی در دکوراسیون ایجاد کنید.

دیوارکوب

اگر فضای اتاق خواب شما کم است و نمی تواند یک چراغ سقفی یا یک چراغ رومیزی را در خود جای دهد، چراغ های دیوارکوب یک جایگزین عالی است. آنها فضا را ذخیره می کنند و به اتاق خواب ها ظرافت می بخشند. دیوارکوب ها می توانند نور کافی را فراهم کنند و آن را گرم و جذاب کنند.

لوستر

در حالی که بسیاری ممکن است با ایده لوستر در اتاق خواب موافق نباشند اما این چراغ ها به طور کلی جذابیت متفاوتی دارند. اگر اتاق خواب شما دارای سقف بلندی است، یک لوستر می تواند آن را مجلل و باکلاس جلوه دهد. لوسترها فوق ‌العاده آراسته هستند و قطعاً برای کسانی مناسب هستند که به فضای سلطنتی علاقه دارند.

نورپردازی توکار

از نورپردازی توکار برای دنج و گرم نشان دادن اتاق خواب استفاده می شود. نصب آن ممکن است مشکل باشد، اما اگر درست انجام شود، درخشش ظریفی به فضاها می بخشد. برای برجسته کردن قسمت‌ ها یا ویژگی‌ های خاص در اتاق خواب از نورهای توکار استفاده کنید. دیمرها می توانند نورهای توکار را کنترل کنند تا بتوانید روشنایی یا نرمی را متناسب با خود تنظیم کنید.

چه نوع نورپردازی برای حمام مناسب است؟

حمام اولین جایی است که بعد از بیدار شدن از خواب می رویم. همچنین مکانی است که اکثر مردان و زنان قبل از بیرون رفتن در آن لباس می پوشند. اکثر مردم اهمیت روشنایی در حمام را نادیده می گیرند. در نتیجه این فضا در مقایسه با سایر فضاهای داخلی خانه در اولویت پایینی قرار دارد. حمام‌ های مدرن فوق ‌العاده، بزرگ و مجلل هستند و مکانی برای استراحت هم هستند، بنابراین نصب وسایل روشنایی صحیح نیز مهم است.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چراغ های سقفی

نصب چراغ های سقفی در حمام به عنوان روشنایی محیط کافی است. این یک چراغ عمومی است که حمام را روشن می کند اما نمی توان از آن برای نظافت استفاده کرد. نام‌ های رایج دیگر چراغ‌ های سقفی داون لایت و نور قابلمه ای است. چراغ های سقفی در سقف در یک دهانه توخالی نصب می شوند.

چراغ های روشویی

وقتی صحبت از نورپردازی به میان می ‌آید، چراغ ‌های روشویی اغلب نادیده گرفته می ‌شوند، اما برای نظافت ضروری هستند. یک حمام با نور مناسب برای اصلاح، آرایش کردن یا سایر کارهای روزمره مراقبت از خود الزامی است. این بدان معناست که یک حمام به مقدار مناسبی از نور مناسب نیاز دارد. طیف گسترده ای از چراغ های روشویی وجود دارد اما اکثر مردم دیوارکوب را ترجیح می دهند و این نوع لامپ معمولاً به صورت جفت در دو طرف آینه استفاده می شود. دیوارکوب ها از سایه های ناخواسته خشن جلوگیری می کنند و نور را به طور مساوی توزیع می کنند.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چراغ های آینه ای

اگر چراغ های فانتزی برای دکوراسیون منزل می خواهید، چراغ های آینه ای می توانند انتخاب مناسبی باشند. چراغ های آینه ای را می توان در اطراف آینه نصب کرد. همچنین می توانید یک آینه حمام آماده با چراغ های داخلی خریداری کنید.  آینه ای می توانند فضا را متحول کنند و آن را روشن تر، جادارتر و جذاب تر کنند.

چراغ های مسیر

چراغ ‌های مسیر با سر چراغ ‌های مجزا در یک سری پیوسته بر روی دیوار یا سقف حمام نصب می‌ شوند. چراغ‌ های مسیر در بالای آینه ‌ها قرار می‌ گیرند تا در صورت نیاز بتوانید سر چراغ ‌ها را تغییر دهید یا در آن قرار دهید. این ویژگی مفید است، مخصوصاً زمانی که در حال آراستن، آرایش کردن موهای خود یا آرایشی است که نیاز به نور فوکوس دارد.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چه نوع نورپردازی برای آشپزخانه مناسب است؟

یک آشپزخانه نیز به تعادل کامل نور نیاز دارد. آشپزخانه فضایی چند منظوره است که در آن فعالیت ‌هایی انجام می‌ شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما در هر گوشه و کناری از نور خوبی برخوردار است. اجازه دهید انواع نورهای مورد نیاز آشپزخانه را به شما معرفی کنیم.

نورپردازی کابینت

پیدا کردن بشقاب یا ظروف مناسب در یک کابینت بدون نور ممکن است دشوار باشد. در حالی که اکثر صاحبان خانه ممکن است چراغ های کابینت را انتخاب نکنند، نصب آنها می تواند عملی و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد. چراغ های کابینت در زیر سقف قفسه هر کابینت نصب می شود. استفاده از کابینت ها در شب را که ممکن است نور عمومی به آن نرسد آسان تر می کند. همچنین می توانید از چراغ های LED برای خانه استفاده کنید تا چیدمان آشپزخانه ماژولار خود را روشن کنید.

نورپردازی آویز

محبوب ترین نور و انتخاب ایده آل برای آشپزخانه، نورپردازی آویز است. یک چراغ آویز همراه با یک لامپ تکی همراه با یک آباژور تزئینی که آن را پوشانده است. از یک چراغ آویز برای روشن کردن یک نقطه خاص در آشپزخانه (مانند بالای جزیره آشپزخانه یا پیشخوان صبحانه) یا پخش نور در سراسر منطقه استفاده کنید. چندین چراغ آویز را در ارتفاعات مختلف بالای جزیره آشپزخانه خود جمع کنید تا یک مرکز بصری چشم نواز داشته باشید.

نورافکن

اگر آشپزخانه ای بزرگ با سقف های بلند دارید، نورافکن ها بسیار ارزشمند هستند. پوشاندن نقاط تاریک و نورپردازی سطوح خاص زمانی که نورافکن دارید آسان است. آنها در بالای کانتر، اجاق گاز و غیره استفاده می شوند. به این ترتیب می توانید از نور کافی در حین پخت و پز مطمئن باشید.

نور طبیعی

نور طبیعی بهترین انتخاب برای آشپزخانه است و بسیاری از صاحبان خانه ها آن را انتخاب می کنند زیرا گزینه بهتری نسبت به نور مصنوعی است. اول از همه، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی می شود. ترکیبی عالی از نور طبیعی و مصنوعی این فضا را گرم و دلپذیر می کند.

دیمرها

برای همه چراغ های خود دیمر قرار دهید. روشنایی آشپزخانه را با نصب یک دیمر بر روی هر یک از وسایل تنظیم کنید تا بتوانید روشنایی یا نرمی را در صورت لزوم کنترل کنید.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چه نوع نورپردازی برای اتاق غذاخوری مناسب است؟

نور خوب در اتاق ناهار خوری ضروری است زیرا اینجا جایی است که دوستان و خانواده در طول شب جمع می شوند. یک میز ناهار خوری در یک خانه هندی می تواند به عنوان مکانی برای غذا خوردن، ایستگاه کاری برای بچه ها برای انجام تکالیف و غیره باشد. شما باید نوری داشته باشید که برای یک شب با دوستان یا برای یک روز معمولی زمانی که یک وعده غذایی مقوی با خانواده می خورید مناسب باشد.

لوستر

نصب یک لوستر می تواند نور را در یک منطقه بزرگ تامین کند و در نتیجه نیاز به وسایل دیگر را برطرف کند. سبک های زیادی از لوسترها در بازار وجود دارد. لوسترهای درام، چرخ های واگن، لوسترهای کریستالی، لوسترهای سبک شمع فقط چند مورد از آنها هستند. یکی را انتخاب کنید که به خوبی با دکوراسیون اتاق غذاخوری شما ترکیب شود.

 آویز

یک چراغ آویز می تواند به اتاق غذاخوری شما شخصیت ببخشد. آنها نورهای روشن و متمرکزی هستند که فضای زیادی را اشغال نمی کنند. دو یا چند چراغ آویز برای فضای روشن نصب کنید. مطمئن شوید که مستقیماً بالای میز ناهار خوری متمرکز شده است تا بتوانید غذای خود را به راحتی بخورید.

دیوارکوب

دیوارکوب ها مستقیماً روی دیوار فیکس می شوند. آنها طوری طراحی شده اند که مقدار کمی نور را به سمت بالا یا پایین بر روی یک جسم نزدیک دیوار ساطع کنند. اگر می خواهید یک اثر هنری، ظروف چینی تزئینی یا هر اثر هنری دیگری را که دوست دارید به نمایش بگذارید، استفاده از این نوع نورپردازی عالی است.

چراغ های کاو

راهنمای روشنایی خانه چراغ های کاو نورپردازی برجسته ای عالی برای اتاق های غذاخوری هستند. لامپ ‌های متعددی روی سقف نصب شده ‌اند که درخششی ملایم و زیبا ایجاد می‌ کنند. نور به سمت بالا می ‌تابد و توجه را به ابعاد و عمق جزئیات سقف جلب می ‌کند. چراغ های کاو سایه های روی سقف را از بین می برند. نوری ظریف و لطیف از خود ساطع می کند اما تأثیری قوی ایجاد می کند.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

چگونه آینه به بازتاب نور و فضا کمک می کند؟

آیا می دانید که سلاح مخفی دکوراتور یک آینه است؟ آینه ها نه تنها برای بررسی ظاهر ما استفاده می شوند، بلکه برای گرفتن نور و بزرگتر نشان دادن فضا نیز استفاده می شوند. آینه ها می توانند توهمات فضایی و بافتی ایجاد کنند و می توانند برای برجسته کردن لوازم مورد علاقه شما و بزرگتر نشان دادن آنها از زوایای مختلف استفاده شوند.

ایجاد بافت

آینه ها به دو صورت می توانند بافت ایجاد کنند. ابتدا می توانید یک قاب آینه بافت دار برای جلوه سه بعدی روی دیوار خود نصب کنید. این می تواند به عنوان یک دکور در هر اتاق عمل کند. ثانیا، آینه را طوری قرار دهید که شیء موجود در اتاق را منعکس کند. گلدان، میز قهوه یا اثر هنری روی دیوار دیگر.

از آینه برای روشن کردن اتاق استفاده کنید

یک آینه در مقابل یا در کنار پنجره قرار دهید تا میزان نور طبیعی به داخل اتاق افزایش یابد. آینه ها مقدار نور را دو برابر می کنند، بنابراین مهم نیست که هوای بیرون چه شرایطی دارد، نور روز را مهار می کند. هرچه آینه بزرگتر باشد، فضا روشن تر است.

راهنمای روشنایی خانه و مزایای آن

اتاق را با استفاده از آینه تقویت کنید

آینه ها می توانند اتاق را بزرگتر نشان دهند. از آینه در فضاهای مناسب استفاده کنید یا یک آینه آراسته را به دیوار آویزان کنید. این به هر فضایی ابعاد بیشتری می بخشد.

آینه های گروهی برای علاقه بصری

آینه ها را روی دیوار در اشکال و اندازه های مختلف بچینید تا آن را شبیه اثر هنری دیواری کنید. این وسیله به خوبی قرار گرفته باشد می تواند دید را تغییر داده و فضا را باز کند. آینه های زیادی با شکل ها و قاب های مختلف در بازار موجود است بنابراین با توجه به سلیقه، بودجه و سبک زندگی انتخاب کنید.

این مقاله تمام چیزی است که راهنمای روشنایی خانه باید در مورد نورپردازی های مختلف خانه بدانید. امیدواریم این راهنما به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.