راهنمای برنامه ریزی و زمان بندی ساخت و ساز

برنامه ریزی و زمان بندی ساخت و ساز جنبه های کلیدی در یکپارچه سازی تمام فعالیت های ساخت و ساز و مراحل مورد نیاز به منظور تکمیل یک پروژه ساخت و ساز معین با یک بودجه و در چارچوب زمانی معین هستند. اگرچه داشتن عملکردهای فردی، برنامه ریزی و زمان بندی در مدیریت موفق پروژه امری جدایی ناپذیر در اجرای پروژه هستند.

برنامه ریزی ساخت و ساز اساساً انتخاب سیاست ها، رویه ها و فرآیندهای مربوطه برای دستیابی به اهداف پروژه را پوشش می دهد. زمان ‌بندی ساخت و ساز، برنامه ‌های عملیاتی پروژه ساخت ‌و ساز شما را از نظر دامنه، زمان، هزینه و کیفیت در یک تقویم کاربردی تطبیق می‌ دهد. این فرآیند انطباق مشخصات پروژه از جمله نیاز به منابع (کار، تجهیزات، متریال و غیره)، ارتباطات، خطرات و تدارکات در یک سیستم گردش کار عملیاتی برای تیم پروژه حیاتی است.

به همراه با برنامه و بودجه پروژه، برنامه زمانی به ابزار اصلی برای مدیریت پروژه های شما تبدیل می شود. علاوه بر این، داشتن یک برنامه زمان بندی هزینه یکپارچه یا هماهنگ به عنوان پایه و اساس برای نظارت و کنترل فعالیت ها در تمام طول چرخه عمر پروژه عمل می کند.

 Construction planning and scheduling guide

 

چرا برنامه ریزی و زمان بندی ساخت و ساز مهم است

برنامه ریزی و زمان بندی صحیح ساخت و ساز برای حصول اطمینان از اینکه پروژه ساخت و ساز شما به موقع و در حد بودجه تکمیل می شود مهم است. یک برنامه ساخت و ساز کاملاً برنامه ریزی شده نه تنها سرعت کار شما را مشخص می کند، بلکه نحوه انجام کار را نیز دیکته می کند. همچنین به تعریف فرآیندها، روش ‌ها و توالی ‌ها برای زمانی که مواد در محل قرار می ‌گیرند کمک می ‌کند.

تهیه برنامه ساخت و ساز خود به دقت و زودتر از زمان، کارایی و بهره وری شما را به حداکثر می رساند. از آنجایی که برنامه ساخت و ساز به شما امکان می دهد تا اقدامات کنترل کیفیت خود را بهبود ببخشید اما ترتیب کارها و اطمینان از کیفیت و کمیت صحیح متریال مورد استفاده در هر مرحله کار آسانی نیست.

تهیه مواد و منابع در مسیر درستی قرار دارد زیرا می توانید از برنامه خود به منظور خرید مواد مناسب دقیقاً در زمانی که به آن ها نیاز دارید استفاده کنید. عملکرد ایمنی بهبود می یابد زیرا از برنامه خود به منظور ردیابی اینکه کدام کارگر در محل کار است و اطمینان حاصل می کنید که دستورالعمل های حفاظتی به درستی رعایت می شود استفاده می کنید.

همچنین داشتن یک برنامه ساخت و ساز قابل اعتماد به شما این امکان را می دهد که زمان خود را بهتر بین همه سهامداران پروژه خود تخصیص دهید، که به آن ها کمک می کند فعالیت های خود را بهتر برنامه ریزی کنند. با به دست آوردن کنترل کامل پروژه خود، غافلگیری های ناخوشایند را کاهش می دهید و جلوگیری از افزایش هزینه ها و تاخیرها امری آسان می شود.

برنامه ریزی ساخت و ساز چیست؟

برنامه ریزی ساخت و ساز در مدیریت و اجرای پروژه های ساختمانی شما ضروری است، زیرا شامل انتخاب فناوری، تعریف وظایف کاری، برآورد منابع مورد نیاز و میزان وظایف فردی و شناسایی تعاملات و گردش های کاری احتمالی در میان فعالیت های مختلف است.

یک طرح ساخت و ساز کارآمد در تنظیم بودجه و برنامه شما برای کل کار مورد نیاز اساسی است. ایجاد و توسعه طرح ساخت و ساز یک کار بسیار چالش برانگیز و حیاتی در مدیریت ساخت و ساز است.

شما باید جنبه های فنی را توسعه دهید و علاوه بر آن، باید تصمیمات سازمانی در مورد روابط میان سهامداران پروژه و حتی پیمانکاران فرعی که باید شامل آن ها شود، بگیرید.

با این حال، تنها ردیابی و استفاده از داده های ساخت و ساز برای یک پروژه کافی نیست. توسعه دهندگان املاک و مستغلات به ویژه از ذخیره داده های خود در یک دوره طولانی سود می برند. به عنوان مثال، یکی از بهترین دلایل برای حفظ داده های CRE (یا داده های املاک تجاری) این است که امکان تصمیم گیری بهتر را فراهم می کند.

به گفته The Constructor، یک وب سایت منابع اطلاعاتی مهندسی عمران، سه نوع عمده برنامه ریزی پروژه ساختمانی وجود دارد:

 1. برنامه ریزی استراتژیک

این نوع برنامه ریزی شامل انتخاب سطح بالایی از اهداف پروژه است. برنامه ریزی استراتژیک معمولا توسط برنامه ریزان شرکتی صاحب پروژه انجام می شود. برای دستیابی به اهداف پروژه مالک، آن ها تصمیم می‌ گیرند چه پروژه ‌ای را ایجاد کنند و همچنین درباره مهلت تکمیل را با تیم ‌های پروژه که نقشه اجرای اصلی ساخت و ساز را توسعه می‌ دهند که در چارچوب دستورالعمل ‌های تعیین ‌شده در برنامه ‌های استراتژیک و قراردادی قرار می ‌گیرد، تصمیم گیری می کنند.

 1. برنامه ریزی عملیاتی

این شامل برنامه ریزی دقیق توسط تیم های ساخت و ساز به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک پروژه است. قبل از اینکه تیم های پروژه بتوانند برنامه زمان بندی ساخت و ساز را به تفصیل بیان کنند، باید یک سری سؤالات را بررسی کنند تا بتوانند طرح جامع ساخت و ساز را آماده کنند:

 • آیا برنامه عملیاتی تاریخ هدف برنامه ریزی استراتژیک را برآورده خواهد کرد؟
 • آیا منابع و خدمات ساخت و ساز کافی در داخل شرکت برای دستیابی به اهداف پروژه موجود است؟
 • تاثیر پروژه جدید بر حجم کاری موجود چیست؟
 • منابع برای رسیدگی به هرگونه اضافه بار را از کجا خواهیم داشت؟
 • کدام خط مشی های شرکت ممکن است مانع از رسیدن برنامه به تاریخ هدف شود؟
 • آیا معمولاً تجهیزات یا متریال درگیر تحویل طولانی هستند؟
 • آیا مفاهیم و طراحی پروژه به طور محکم تثبیت شده و آماده شروع ساخت و ساز است؟
 • آیا طرح اصلی قرارداد همچنان معتبر است؟
 • آیا استفاده از رویکرد برنامه ریزی سریع اقتصادی تر خواهد بود؟
 1. برنامه ریزی

این شامل یک برنامه عملیاتی دقیق است که در چارچوب زمانی مطابق با اهداف استراتژیک تنظیم شده است.

 Construction planning and scheduling guide

 

اولین قدم در برنامه ریزی یک پروژه ساختمانی چیست؟

رویکرد کلاسیک برای توسعه یک طرح ساخت و ساز، که اساس برنامه ریزی ساخت و ساز مدرن است، بر اساس کتاب منتشر شده در سال 1998، مدیریت پروژه برای ساخت و ساز توسط کریس هندریکسون است. استراتژی توسعه مشترک این است که تاکید اولیه بر کنترل هزینه یا کنترل زمانبندی اتخاذ شود.

برنامه ریزی ساخت و ساز ممکن است مبتنی بر هزینه یا زمان بندی باشد. با برنامه ریزی پروژه هزینه محور، بین هزینه هایی که به طور مستقیم در اجرای یک فعالیت و به طور غیرمستقیم برای انجام پروژه خرج می شود، تمایز وجود دارد. هزینه های غیر مستقیم ممکن است شامل هزینه های استقراضی به منظور تامین مالی پروژه و اقلام سربار باشد. برای برنامه ریزی زمان گرا، تاکید بر زمان بندی فعالیت های پروژه در طول زمان است و این امر حیاتی تلقی می شود.

این برنامه ریزی بر حصول اطمینان از رعایت و حفظ اولویت های مناسب بین فعالیت ها و اینکه زمان بندی منابع به شیوه ای کارآمد انجام می شود متمرکز است. این امر منجر به روش ‌های زمان ‌بندی مسیر حیاتی (نگهداری گردش ‌های کاری بدون خلل) و فرآیندهای زمان ‌بندی کارگاه (استفاده کارآمد از منابع در طول زمان) می ‌شود. برنامه ریزی ساخت و ساز شما بر روی هر کدام که متمرکز باشد، تحویل موثر، برنامه زمان بندی و بودجه همیشه در هم تنیده شده و هر دو دغدغه اصلی هستند.

هنگامی که تاکید بر برنامه ریزی را مشخص کردید، زمان آن رسیده است که سایر الزامات عملکردی را برای برنامه ریزی ساخت و ساز خود در نظر بگیرید.

 1. انتخاب تکنولوژی و روش های ساخت و ساز برای استفاده. انتخاب تکنولوژی مناسب و روش های ساخت و ساز، جنبه های حیاتی در موفقیت اجرای پروژه شماست. تصمیم شما در مورد ساخت سازه های بتنی در محل یا سفارش سازه های پیش ساخته مستقیماً بر هزینه و مدت وظایف مربوط به فرآیند ساخت و ساز تأثیر می گذارد. یافتن راه حل دیجیتالی مناسب برای پروژه شما تعیین کننده خواهد بود و نشان می دهد تیم شما چقدر سازنده است، زیرا مستقیماً بر زمان لازم برای تکمیل فعالیت های مختلف و جریان از یک فعالیت به فعالیت دیگر با کاهش وظایف اداری غیر ضروری تأثیر می گذارد.
 2. تعریف وظایف و فعالیت های کاری. از آنجا که برنامه ریزی و زمان بندی ساخت و ساز را تعیین می کند، تعریف وظایف کاری مختلف در چارچوب بندی برنامه فعالیت های ساخت و ساز شما حیاتی است. به این ترتیب، می ‌توانید منابع مورد نیاز را تخمین بزنید و توالی ‌های مورد نیاز و مسیرهای حیاتی را در میان وظایف زمان‌ بندی کنید. تعریف وظایف کاری مناسب خسته کننده است اما در بکارگیری فرآیندهای برنامه ریزی رسمی و استانداردسازی وظایف خاص یک ضرورت است. هنگامی که وظایف به درستی تعریف می شوند، سلسله مراتبی از فعالیت ها ظاهر می شود که می تواند مانند این نمونه از فعالیت ها در طرح پروژه تجسم شود:
 3. تعریف روابط و جریان بحرانی بین فعالیت ها. پس از تعریف فعالیت های کاری، اکنون می توانید روابط بین آن ها را مشخص کنید. روابط تقدم بین کارها و فعالیت ها به این معنی است که فعالیت ها باید در توالی خاصی اتفاق بیفتند. توالی های طبیعی متعددی برای فعالیت های ساخت و ساز به دلیل الزامات یکپارچگی سازه، مقررات و سایر الزامات فنی وجود دارد.
 4. تخمین مدت زمان فعالیت. به یاد داشته باشید که هر فعالیت کاری با مدت زمان مرتبط است و این مدت زمان ها مبنایی برای تهیه برنامه هستند. تمام زمان ‌بندی‌ های رسمی بر تخمین مدت زمان و همچنین روابط تقدم تعریف شده متکی است. یک تخمین واقع بینانه همراه با سوابق تاریخی وظایف و فعالیت های خاص برای جلوگیری از تاخیر بسیار مهم است.
 5. برآورد منابع مورد نیاز برای فعالیت های کاری. علاوه بر روابط تقدم و مدت زمان، منابع مورد نیاز نیز برای هر فعالیت تخمین زده می شود. با برآورد صحیح منابع مورد نیاز برای هر فعالیت بر اساس تعاریف جامع آن ها، نیازهای منابع خاص برای کل پروژه نیز می تواند تعریف شود و در عین حال از مشکلات مربوط به تخصیص منابع و مشکلات تدارکات اجتناب شود.
 6. ایجاد سیستم کد گذاری. وجود یک سیستم کد گذاری برای هر یک از فعالیت های شناسایی شده امکان یکپارچه سازی بهتر تلاش های سازمان و جریان اطلاعات بهتر را فراهم می کند. یک سیستم کد گذاری به شما امکان می دهد تعاریف و دسته بندی اقلام و فعالیت ها را بین پروژه ها و در میان سهامداران پروژه استاندارد سازی کنید. سیستم های کد گذاری همچنین بازیابی داده های تاریخی هزینه، بهره وری و مدت فعالیت های شما را آسان می کنند. این را با یک نرم افزار مدیریت ساخت و ساز همراه کنید که تمام داده های شما را در یک مکان مرکزی نگه می دارد، سیستم کد گذاری حتی پروژه شما را کارآمدتر می کند.

این مراحل برای ایجاد یک برنامه ساخت و ساز مناسب مورد نیاز است و به شما امکان می دهد برنامه خود را به یک پلن تبدیل کنید. برنامه ریزی ساخت و ساز به دوره پس از انعقاد قرارداد محدود نمی شود. این باید یک فعالیت ضروری و مستمر حتی در طول طراحی تاسیسات شما باشد.

 Construction planning and scheduling guide

پنج مرحله ساخت و ساز چیست؟

پنج مرحله اصلی در یک پروژه ساخت و ساز استاندارد وجود دارد که در آن برنامه ریزی و زمان بندی ساخت و ساز نقش مهمی ایفا می کند:

 1. شروع. در این مرحله، ایده پروژه شما ارزیابی می شود تا امکان پذیری آن مشخص شود و اینکه آیا باید انجام شود یا خیر. این آغاز زندگی یک پروژه است که در آن اهداف پروژه شناسایی و تعریف می شوند.
 2. برنامه ریزی. این مرحله شامل توسعه بیشتر پروژه و تشریح جزئیات مورد نیاز برای دستیابی به اهداف پروژه است. در این مرحله، تمام کارهایی که باید انجام شوند، وظایف و منابع مورد نیاز و استراتژی برای امکان پذیر کردن همه آن ها را شناسایی می کنید. معمولاً بودجه پروژه توسط مدیر پروژه تهیه می شود تا برآورد هزینه برای نیروی کار، تجهیزات و مواد ارائه شود. هنگامی که تمامی جزئیات برنامه ریزی مشخص شد، همه آن ها باید در یک طرح با کیفیت مستند شوند و همچنین باید اهداف، اطمینان، اقدامات کنترلی، کدهای ساختمانی و حتی معیارهای مشتری را نشان می دهد. در این زمان، پروژه برای اجرا آماده خواهد شد.
 3. اجرا. به مرحله اجرا خوش آمدید که در آن طرح پروژه در محل اجرا می شود. کنترل پروژه و ارتباطات در مرحله اجرا ضروری است. مدیر پروژه قدرت کنترل جهت پروژه را از طریق گزارش های پیشرفت و عملکرد فعالیت دارد. هر گونه انحراف از برنامه باید رسیدگی و اصلاح شود. هدف اجرا این است که هرگز از برنامه اصلی منحرف نشوید، به همین دلیل پیشرفت، باید همیشه به موقع گزارش شود.
 4. نظارت. مرحله مانیتورینگ همزمان با مرحله اجرا اتفاق می ‌افتد و تمام پیشرفت و اندازه ‌گیری عملکرد مربوط به ردیابی و حصول اطمینان از اینکه پروژه طبق برنامه و زمان ‌بندی ساخت و ساز پیش می ‌رود را پوشش می ‌دهد.
 5. بستن پروژه. هنگامی که تمام جنبه های پروژه تحویل داده شد و مشتری موافقت کرد، پروژه اکنون برای بسته شدن آماده است. این مرحله شامل کلیه فعالیت های مربوط به تحویل نهایی به مشتری است.

سخن پایانی

برای موفقیت در پروژه های ساختمانی خود، برنامه ریزی دقیقی به منظور ایجاد یک برنامه زمانی لازم است که به شما امکان می دهد پروژه های خود را به موقع و در حد بودجه تحویل دهید. هم برنامه ریزی و هم زمان بندی ساخت و ساز زمان زیادی برای ایجاد و اجرا می طلبد، اما زمانی که در طول کار واقعی صرفه جویی می کنید بیشتر از زمانی است که برای ایجاد برنامه و پلن خود صرف کرده اید.

نیاز به مشاوره ساخت ویلا دارید؟ چرا با مهندسین آذرپاد تیسفون تماس نمی‌گیرید؟