چک لیست ساخت و ساز – راهنمای نهایی و کامل انبوه سازی

چک لیست رایج ساخت و ساز انبوه چیست؟

 1. چک لیست ایمنی عمومی
 2. چک لیست تجهیزات
 3. چک لیست ابزارهای اضطراری
 4. کیفیت و گواهینامه
 5. چک لیست های قبل از کار
 6. چک لیست های کیفیت
 7. چک لیست های ایمنی

چک لیست ها ابزاری عالی برای بهینه سازی نحوه سازماندهی پروژه ساخت و ساز خود از طرق مختلف هستند. برای مدیریت موثر یک پروژه ساخت و ساز، ضروری است که پیگیری کنید و مطمئن شوید که وظایف و فعالیت های مربوطه به طور موثر و به موقع تحویل داده می شوند.

و برای اینکه بتوانید این امر را به طور موثر اجرا کنید، کاملاً ضروری است که چک لیست های ساخت و ساز خود را به عنوان یک مرجع در اختیار داشته باشید. کلید اجرای موفقیت آمیز فرآیندهای یک پروژه ساخت و ساز صرفاً داشتن یک چک لیست کامل و با ساختار مناسب (یا دسته ای از چک لیست ها) است.

علاوه بر مدیریت کارآمد پروژه، داشتن چک لیست برای پروژه ساخت و ساز به شما این امکان را می دهد که فرهنگ ایمنی را در محل ساخت و ساز خود و در شرکت خود ارتقا دهید. این مقاله شما را از طریق دسته بندی چک لیست های مختلف مدیریت ساخت و ساز برای استفاده در جنبه های مختلف پروژه خود راهنمایی می کند.

Construction checklists - the ultimate guide

 

توسعه چک لیست های ساخت و ساز و الگوهای مناسب شما

به منظور داشتن یک چک لیست ساخت و ساز که به راحتی اجرایی می شود، باید به وضوح تعریف شده، سپس به طور دقیق ایجاد و توسعه یابد. ما چند نکته برای ایجاد یک چک لیست موثر ارائه می کنیم:

 1. همیشه اساس چک لیست خود را بر نیازهای خود قرار دهید. تعداد بسیار زیادی از فعالیت ها در یک پروژه ساختمانی وجود دارد و هر فعالیت به چک لیست مدیریت ساخت و ساز متفاوتی نیاز دارد. هنگام استانداردسازی و ساختن قالب ‌های چک لیستی که می ‌توانید در پروژه‌ های دیگر از آن‌ ها استفاده کنید، باید آگاه باشید. چند مثال قابل تامل از قرار زیر است:
 • شاید برای برنامه ساخت و ساز خود به یک چک لیست نیاز داشته باشید. یکی را ایجاد کنید که بتوان از آن در پروژه های دیگر استفاده کرد.
 • شاید لازم باشد یک چک لیست به جهت تهیه متریال را از طریق یک تامین کننده سازماندهی کنید. ایجاد یک الگوی چک لیست متفکرانه می تواند به طور یکنواخت برای همه تامین کنندگان دیگر استفاده شود.
 1. دیجیتال سازی شود. با توجه به اینکه گجت ‌ها بخش بزرگی از زندگی و کار هستند، داشتن یک چک لیست دیجیتال در یک پلتفرم متمرکز به شما این امکان را می ‌دهد که داده ‌های خود را سریعتر و شفافتر انتقال دهید و مدیریت فعالیت ‌ها در سایت و خارج از سایت را بسیار کارآمدتر می‌ کند. به یاد داشته باشید، یک سایت ساخت و ساز می تواند شامل تعدادی پیمانکار باشد. داشتن یک چک لیست اصلی که می تواند به راحتی به روز شود و برای همه ارسال شود، از سردرگمی و تاخیر جلوگیری می کند. الگوهای چک لیست ساخت و ساز از طریق اکسل متعلق به گذشته استعلامت زدن و به روز رسانی دستی، سپس اسکن برای آپلود آن ها در پایگاه داده زمان زیادی می برد و خطرات مربوط به داده های نابهنگام را به همراه دارد.
 2. مطمئن شوید که موارد موجود در چک لیست ساخت و ساز شما به روز هستند. چک لیست به روز شده این امکان را برای سرپرست یا مدیر پروژه فراهم می کند تا به درستی موارد یا وظایف فهرست شما را به سهامدار درست واگذار کند و وظایف را به پیمانکار فرعی مناسب محول کند.
 3. نمونه های چک لیستی را که دارید مطالعه کنید. با بررسی جزئیات این چک لیست های ساخت و ساز، می توانید آنچه را که باید به طور خاص در چک لیست ساخت و ساز خود بگنجانید، شناسایی کنید.
 4. حتی اگر پس از خواندن این نکات و هنوز نمی دانید چگونه خود را قالب بندی کنید، به برخی از چک لیست های نمونه نگاه کنید و یک الگو را کپی کنید که برای نیازهای چک لیست ساخت و ساز شما قابل اجرا است.

آیا واقعاً به چک لیست ساخت و ساز نیاز دارید؟

اگر از خود می ‌پرسید که چرا باید از چک‌ لیست ساخت ‌و ساز استفاده کنید، ما چند دلیل را فهرست کرده ‌ایم که چرا معتقدیم چک ‌لیست‌ های ساخت ‌و ساز برای هر یک از پروژه ‌های ساختمانی شما ضروری است.

 1. چک لیست های ساخت و ساز به شما این امکان را می دهد که تمام جنبه های پروژه ساخت و ساز خود را مدیریت کنید، به خصوص با داشتن چک لیست های انجام کار.
 2. چک لیست های ساخت و ساز شما را قادر می سازد تا یک گردش کار یکپارچه و سازمان یافته داشته باشید که بهره وری مطلوب را تسهیل می کند.
 3. چک لیست های ساخت و ساز به شما این امکان را می دهد که عناصر مهم را در پروژه ساخت و ساز خود به هم متصل کنید.
 4. چک لیست های ساخت و ساز اطلاعات خاصی از فعالیت ها و مراحل پروژه شما را به تفصیل شرح می دهد.
 5. چک لیست های ساخت و ساز می توانند موارد خاص، متریال، تجهیزات، وظایف و غیره را به شیوه ای دقیق تر دسته بندی کنند.
 6. چک لیست های ساخت و ساز فعالیت های پیچیده را به اجزای عملی ساده تقسیم می کنند.
 7. چک لیست های ساخت و ساز به وضوح مسئولیت و پاسخگویی فردی را در محل کار تعریف می کند. این نوع مالکیت باعث بهره وری می شود و پایه و اساس تیم های با عملکرد بالا است.

Construction checklists - the ultimate guide

چک لیست ساخت و ساز چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

داشتن چک لیست های ساخت و ساز درجه سازماندهی همه فعالیت ها را در محدوده پروژه ساخت و ساز شما ارتقا می دهد.

 1. داشتن چک لیست ساخت و ساز به پروژه شما اجازه می دهد تا از یک جدول زمانی پیروی کند و به آن احترام بگذارید. اگر یک جدول زمانی را در تمام مراحل ساخت و ساز خود و مراحلی که باید اجرا کنید درج کنید، کار همه بر اساس مهلت ‌های تعیین ‌شده هدایت می ‌شود که انتظار می ‌رود فعالیت ‌های ساخت و ساز قطعی در آن به پایان برسد.
 2. تعیین مسئولیت ها و انتظارات در چک لیست ساخت و ساز، اخلاق کار سالم را ترویج می کند و محیط کار سالم را تقویت می کند. اگر همه سهامداران درگیر در پروژه شما به وضوح مسئولیت های خود را بدانند و پاسخگو باشند، اختلافات و سوء تفاهم ها کمتر می شود.
 3. استفاده از چک لیست ساخت و ساز قابل به روز رسانی که روش ها و مواد کار را برای کارهای خاص مشخص می کند، گردش کار را خودکار می کند. این به نوبه خود به کارگران اجازه می دهد تا تمرکز بیشتری برای انجام وظایف خود به موقع و به شکلی کارآمد داشته باشند. این در نهایت منجر به توسعه یکپارچه پروژه ساختمانی می شود.
 4. استفاده از چک لیست ساخت و ساز که امکان همکاری و ارتباطات شفاف را فراهم می کند، ارائه یک پروژه ساخت و ساز پیچیده را آسان تر می کند. این امر باعث می شود تراکنش های شفاف بین نهادهایی که نیاز به همکاری با یکدیگر دارند انجام شود و امکان تحویل پروژه یکپارچه یا نتایج مشابه را فراهم می کند.

چک لیست ساخت و ساز خود را تهیه کنید

داشتن یک سند مناسب یا یک ابزار مدیریت ساخت و ساز با ترسیم برنامه های ساخت و ساز شما به همراه عناصر مهم آن، کار در زمینه ساخت و ساز را آسان تر می کند. مدیریت ساخت و ساز مناسب در کنار چک لیست های ساخت و ساز، اساس موفقیت یا شکست پروژه ساخت و ساز است.

برای ایجاد چک لیست های ساخت و ساز قابل استفاده، در اینجا مواردی آورده شده است که ممکن است مفید باشند:

 1. اطمینان حاصل کنید که چک لیست ساخت و ساز مورد استفاده شما با پروژه و تیم خاصی که در آن عضو هستید مرتبط است. به یاد داشته باشید، چک لیست های ساخت و ساز می تواند در بین تیم های ساخت و ساز در سطوح مختلف سازمانی متفاوت باشد.
 2. یک چک لیست ساخت و ساز تهیه کنید که به راحتی برای افرادی که از چک لیست استفاده می کنند قابل درک باشد.
 3. چک لیست ساخت و ساز خود را با محتوای محدود شده پر کنید. این بدان معناست که پروژه ساخت و ساز شما فقط زمان مشخصی برای دستیابی به اهداف پروژه خود خواهد داشت. یک چک لیست ساخت و ساز (مدیریت) واقع بینانه داشته باشید تا همه شما را در کل فرآیند ساخت و ساز و در صورت امکان کل چرخه عمر ساختمان راهنمایی کند.
 4. افرادی را تعیین کنید که بتوانند جلسات و گفتگوها را در مورد محتوا و وضعیت چک لیست های ساخت و ساز شما مدیریت کنند. این به طور کامل از هرگونه سوء تفاهم یا درگیری جلوگیری می کند.
 5. محتوای چک لیست ساخت و ساز خود را به ترتیب خاصی قرار دهید. منطقی، زمانی یا هر ترتیب خاصی که روند شما را به وضوح نشان می دهد. این باعث می شود چک لیست قابل درک باشد که بسیار مهم است.

کاربردهای فراوان چک لیست در ساخت و ساز

راه های زیادی برای استفاده از چک لیست های ساخت و ساز به نفع شما وجود دارد. استفاده حداکثری از آن، مزایای بسیاری را برای پروژه ساخت و ساز شما و در نهایت، در تمام فرآیندها و عملیات ساختمانی استاندارد شده و همه پروژه های ساختمانی آینده به ارمغان می آورد. شما می توانید یک چک لیست ساخت و ساز برای تمام مراحل در تمام مراحل فرآیند ساخت و ساز خود داشته باشید. از برنامه ریزی اولیه گرفته تا طراحی تا پایان پروژه، و شاید حتی تا مدیریت تاسیسات.

محتوای چک لیست ساخت و ساز به عوامل منحصر به فردی بستگی دارد که باید برای هر مرحله پروژه خاص در نظر گرفته شوند. از این رو، هنگام پیش ‌نویس چک لیستی که می ‌خواهید ایجاد کنید، واقعاً باید بدانید چه چیزی نیاز دارید. ما چند موقعیت خاص را فهرست کرده ‌ایم که در آن ها می ‌توانید از چک ‌لیست ساخت ‌و ساز استفاده کنید تا بتوانید کاربرد عملی واقعی را در اختیار داشته باشید:

 1. چک لیست های ساخت و ساز ابزار عظیمی در اجرای اقدامات و رویه های ایمنی است. به ویژه آن ها برای کارکنان به منظور رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشتی برای جلوگیری از صدمات، تصادفات و مرگ و میر در محل کار ساختمانی مفید هستند.
 2. چک لیست های ساخت و ساز نیز یک ابزار عالی برای تشخیص ریسک های احتمالی در محل ساخت و ساز است.
 3. چک لیست های ساخت و ساز نیز ابزار عالی برای بررسی منظم تجهیزات و متریال هستند.
 4. می توانید از چک لیست ساخت و ساز برای نیازمندی های جدید جهت گیری کارکنان نیروی کار پروژه ساخت و ساز خود استفاده کنید. داشتن این چک لیست ساخت و ساز به شما این امکان را می دهد که یک مرور کلی از کارمندان جدید خود، شایستگی های آن ها، مشاغل و مسئولیت های آن ها و پیشرفت آن ها در راهنمای جهت گیری خود داشته باشید. این امر به شما کمک می‌ کند تا وظایف را بر اساس ظرفیت ‌های آن ها به ایشان محول کنید و پیشرفت آن ها را پیگیری کنید.
 5. می توانید یک چک لیست ساخت و ساز برای تمام مواد اولیه مورد نیاز خود در کنار منبع یا تامین کننده آن ها تهیه کنید. این لیست ساخت و ساز به شما امکان می دهد تعیین کنید چه اقلام، تجهیزات و ابزارهایی را برای تمام مراحل پروژه خود نیاز دارید، از جمله آنچه در حال حاضر دارید و هنوز چه چیزهایی را باید سفارش دهید.
 6. سپس می توانید چک لیست ساخت و ساز جداگانه ای از تمام تامین کنندگان خود داشته باشید. این می تواند شامل تامین کنندگان فعلی شما و تامین کنندگانی باشد که فکر می کنید پتانسیل تامین نیازهای دیگر را دارند.
 7. می توانید یک چک لیست ساخت و ساز پیرامون چارچوب زمانی پروژه خود با جداول زمانی که خروجی مورد انتظار در تاریخ های خاص را مشخص می کند ایجاد کنید. تاریخ های خاصی را درج کنید تا بتوانید فرآیندهای کارآمدی را طراحی کنید تا اهداف و نتایج دلخواه خود را هدف گذاری کنید.
 8. همچنین می توانید یک چک لیست ساخت و ساز شامل خلاصه تمام فرآیندهایی که باید برای تکمیل پروژه ساختمانی خود انجام دهید، اضافه کنید. این چک لیست برای تشریح جزئیات مراحل پروژه از زمان برنامه ریزی، توسعه و ارزیابی بسیار مفید خواهد بود. برای استفاده بهینه از آن، از نظر کارایی، می توانید چک لیست ساخت و ساز دیگری را وارد کنید که فقط بر به روز رسانی فرآیندهایی که قبلاً اجرا شده اند متمرکز است.

چک لیستی برای برنامه ریزی چک لیست ساخت و ساز

 • چک لیست ساخت و ساز خود را مبتکرانه تشکیل دهید
 • بپرسید «در تلاش برای حل کردن چه مشکلی یا ایجاد چه فرصتی هستید؟»
 • خطوط پایه را برای محدوده، بودجه و جدول زمانی تعیین کنید و برای واریانس برنامه ریزی کنید
 • سهامداران خود را شناسایی کنید و برنامه های مدیریت سهامداران را ایجاد کنید
 • ساختار تجزیه فرآیند/وظیفه را ایجاد کنید
 • فعالیت ها و وظایف مورد نیاز برای تکمیل هر مرحله را در چک لیست خود مشخص کنید
 • زمان مورد نیاز برای تکمیل هر کار را تخمین بزنید
 • مسیر بحرانی تعیین کنید
 • منابع خود را برنامه ریزی کنید
 • منابع کلیدی را شناسایی کنید
 • محدودیت های منابع را در نظر بگیرید
 • تصمیم بگیرید که آیا وظایف خاص/فازهای پروژه را برون سپاری می کنید یا خیر

چک لیست ساخت و ساز خود را مبتکرانه تشکیل دهید

درست مانند نحوه برنامه ریزی سایر جنبه های پروژه ساخت و ساز خود، تعیین هدف اصلی چک لیست ساخت و ساز به شما کمک می کند تا یک نقشه راه مناسب برای دستیابی به اهداف چک لیست خود ایجاد کنید.

برای چک لیست هایی که شامل وظایف یا فرآیندهای مربوط به سهامداران مختلف است، سهامداران و نقش هایی که ایفا می کنند را شناسایی کنید.

ساختار تجزیه فرآیند/وظیفه را ایجاد کنید

ساختار تفکیک وظایف به شما کمک می کند تا خطوط پایه اولیه خود را برای محدوده، بودجه یا جدول زمانی چک لیست خود بهبود بخشید. در صورت نیاز، ذینفع سهامداران ان مربوطه را در این فرآیند بگنجانید.

 • فعالیت ها، وظایف یا الزامات چک لیست خود را شناسایی کنید
 • هر فعالیت را به اجزای قابل تحویل تقسیم کنید
 • تمام وظایف مورد نیاز برای تکمیل مراحل قابل تحویل را مشخص کنید
 • زمان مورد نیاز برای اتمام هر فعالیت یا کار را تخمین بزنید
 • مسیر بحرانی یا توالی وظایف خود را تعیین کنید

منابع خود را انتخاب کنید

منابع صرفاً به «کارمندان ماهر» اشاره دارند. در برنامه ریزی وظایف چک لیست خود که شامل منابع است، همیشه بودجه خود را برای آن ها در نظر بگیرید.

مجموعه مهارت های مورد نیاز برای تکمیل وظایف خاص چک لیست را بیشتر تعریف کنید (در صورت نیاز در چک لیست دیگری). نرخ های پرداخت را تعیین کنید و مطمئن شوید که در محدوده، محدودیت های کلی بودجه پروژه شما قرار می گیرد.

هنگامی که ابتکار چک لیست خود را به وضوح ایجاد کردید، ساختار تجزیه وظایف خود را ایجاد کردید و منابع پروژه را اختصاص دادید، در راه ایجاد چک لیست نهایی ساخت و ساز هستید که باعث می شود به اهداف پروژه خود به کارآمدترین و سازماندهی شده ترین راه های ممکن برسید.

نکته مهمی که باید در نظر گرفت و معمولا نادیده گرفته می شود، داشتن چک لیست خود در یک ابزار ارتباطی یا همکاری است. چک لیست دیجیتال کارایی چک لیست های ساخت و ساز شما را افزایش می دهد زیرا هر کسی که دسترسی دارد می تواند همزمان وظایف خود را بررسی کرده و انجام دهد و به روز رسانی ها به صورت لحظه ای انجام می شود.

Construction checklists - the ultimate guide

 

چک لیست های رایگان ساخت و ساز برای شروع

ما اینترنت را جستجو کرده ‌ایم تا پایگاه‌ داده‌ ای از الگوهای چک ‌لیست ساخت‌ و ساز بسیار مفید را به شما ارائه دهیم که می ‌توانید آن‌ ها را مرور کرده و استفاده کنید یا از آن ها الهام بگیرید. ما این چک لیست های ساخت و ساز را بر اساس رویه های عمومی و مراحل ساخت طبقه بندی کرده ایم.

ایمنی عمومی

مجموعه ‌ای از چک ‌لیست‌ های مربوط به ایمنی عمومی از جمله ارزیابی معمول ریسک محل ساخت ‌و ساز، و سایر روش ‌ها برای خطرات ساخت ‌و ساز مرتبط با آتش‌ سوزی، خطرات فیزیکی الکتریکی و شیمیایی را بیابید.

چک لیست ارزیابی ریسک قبل از ساخت

این چک لیست ساخت و ساز به شما کمک می کند تا خطرات رایج ساخت و ساز، شدت خطر و رتبه بندی را شناسایی کنید و اقدامات کنترلی را پیشنهاد دهید. این الگو را متناسب با فعالیت های سایت ساخت و ساز خود سفارشی سازی کنید.

چک لیست بازرسی عمومی ایمنی آتش نشانی

بازرسی های معمول حریق را آسان و بدون زحمت ارزیابی کنید که آیا از استانداردها و پروتکل های ایمنی آتش نشانی پیروی می کنید یا خیر. آگاهی ایمنی آتش را ارتقا دهید و به راحتی خطرات آتش سوزی را شناسایی کنید.

چک لیست بازرسی ایمنی برق

انطباق شما با استانداردهای ایمنی الکتریکی در محل ساخت و ساز را ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنید. ابزارها و تجهیزات الکتریکی خود از جمله خطوط برق، سوئیچ ها، سیم کشی ها، کابل ها و غیره را بازرسی کنید. همچنین دانش کارگران خود را در مورد ایمنی الکتریکی و مسئولیت های آن ها ارزیابی کنید.

چک لیست ارزیابی خطر عمومی

با استفاده از این چک لیست بازرسی مبتنی بر OSHA که انواع خطرات عمومی ایمنی و سلامت محیط کار را پوشش می دهد؛ خطرات را در محل کار خود ارزیابی کنید.

تجهیزات

محل ساخت و ساز دارای تجهیزات، ابزار و امکانات فراوانی است که امکان انجام فعالیت های ساختمانی و تحقق پروژه های ساختمانی را فراهم می کند. به منظور حصول اطمینان از عملکرد صحیح و ایمن تجهیزات و ابزار، باید بازرسی های منظم انجام شود. ما چند الگوی چک لیست داریم که می توانید در حین کار نصب و نگهداری از آنها استفاده کنید.

چک لیست تجهیزات حفاظت فردی

این چک لیست PPE برای مدیر پروژه ساختمانی یا افسر ایمنی شما به جهت شناسایی و ثبت خطرات بالقوه کاری که ممکن است در تماس با بدن با توصیه های عملی باشد، عالی است.

چک لیست بازرسی قبل از استفاده ابزارهای دستی و برقی

این چک لیست برای بازرسی های کامل قبل از استفاده ایده آل است تا اطمینان حاصل شود که ابزار و تجهیزات در شرایط کاری خوب و ایمن برای استفاده هستند.

چک لیست بازرسی ایمنی سایت حفاظت از سقوط

از این چک لیست ساخت و ساز به جهت بررسی خطرات سقوط و اطمینان از وجود اقدامات پیشگیرانه مناسب، مانند حفاظت از سقوط، استفاده کنید.

ابزارهای اضطراری

غیرقابل انکار است که ممکن است حوادثی در محل کار رخ دهد. به همین دلیل است که شما باید روش های اضطراری را به وضوح ایجاد و در محل داشته باشید. شما باید ابزارهای اضطراری مانند جعبه های کمک های اولیه و کپسول های آتش نشانی را داشته باشید که به راحتی در دسترس هستند و به درستی نگهداری می شوند.

چک لیست جعبه کمک های اولیه محل کار

یکی از مسئولیت های شما در محل کار این است که مطمئن شوید که همه جعبه های کمک های اولیه حداقل نیاز کمک های اولیه در محل کار را برآورده می کنند.

چک لیست گزارش حادثه محل کار

این چک لیست برای ثبت و گزارش هر رویدادی است که در محل کار رخ داده است و ممکن است منجر به جراحت، بیماری یا خسارت مالی شده باشد یا نشده باشد. بسیار مهم است که فرهنگ قوی گزارش دهی حوادث را هر چقدر هم جزئی باشد، ترویج دهید، زیرا همه حوادث گزارش شده باید برای جلوگیری از تکرار اجرا شوند.

چک لیست بازرسی ماهانه کپسول آتش نشانی

این چک لیست تضمین می کند که کپسول آتش نشانی محل ساخت و ساز شما در مواقع اضطراری آتش سوزی به درستی کار می کند. این چک لیست ماهانه تضمین می کند که تجهیزات شما با استانداردهای ایمنی و اقدامات لازم برای اهداف اضطراری مطابقت دارند.

کیفیت و گواهینامه

چک لیست حسابرسی داخلی ISO 9001:2015

این چک لیست ساخت و ساز برای ممیزی داخلی شما است تا به طور مستقل و سیستماتیک اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت (QMS) سازمان شما و عملکرد کلی آن را ارزیابی کند. این چک لیست به شما این امکان را می دهد که مطابقت کاری QMS خود را نشان دهید و به خوبی فرآیندهای آن را پیاده سازی و حفظ کنید.

چک لیست حسابرسی داخلی ISO 14001:2015

این چک لیست به شما امکان می دهد سیستم مدیریت محیطی (EMS) خود را در صورت مطابقت با استانداردهای ISO بررسی کنید. این چک لیست به شما کمک می کند تا شکاف هایی را برای بهبود تعیین کنید و اقدامات مناسب را برای تحقق نتایج مورد نظر EMS خود انجام دهید.

قبل از کار

چک لیست برنامه ریزی پروژه های عمرانی

بهترین راه برای اتمام سریع یک پروژه ساخت و ساز، شروع آهسته است. اختصاص زمان برای برنامه ریزی درست پروژه به شما این امکان را می دهد که مناسب ترین استراتژی را انتخاب کنید، انتظارات نادرست را تشخیص دهید و از نادیده گرفتن موارد ضروری کوچک جلوگیری کنید.

ساخت و ساز

سایت ساخت و ساز یکی از پیچیده ترین و یکی از پرخطرترین محیط ها در تمامی صنایع است. استانداردهای ایمنی ساخت و ساز برای به حداقل رساندن صدمات و تلفات در محل ساخت و ساز وضع شده است. می ‌توانید از کتابخانه چک ‌لیست‌ های دیجیتالی برای حصول اطمینان از یک کارگاه بدون خطر و یک تیم شایسته با محوریت ایمنی استفاده کنید. با استفاده از چک لیست های دقیق ساخت و ساز که می توانید در کتابخانه چک لیست پیدا کنید، بازرسی های بهتری را انجام دهید.

چک لیست های کیفیت

کارهای زمینی

با کمک این چک لیست ساخت و ساز، کارهای مقدماتی خود را انجام دهید و قبل از شروع هر کار ساختمانی، زیرسطح ها را آماده کنید.

زهکشی و سایر کارهای خاکی

این چک لیست به شما در زمینه زهکشی و سایر کارهای خاکی پیش از ساخت و ساز کمک می کند، بنابراین می توانید الزامات توپوگرافی، مجوزهای تخلیه آب زیرزمینی و برنامه های کاری مرتبط را رعایت کنید.

تخریب

با این چک لیست تخریب، از تمام مقررات تخریب از بررسی های توپوگرافی گرفته تا طرح های تخریب، موجودی تخریب و استراتژی تخریب مربوطه پیروی کنید.

پاکسازی

از این چک لیست برای پاکسازی درختان و جنگل ها به منظور آماده شدن برای پروژه ساخت و ساز خود استفاده کنید. با ارزیابی خطرات و ریسک ها قبل از اقدام به هر روش پاکسازی، ایمنی کارگران خود را تضمین کنید.

قالب بتن

این چک لیست به شما کمک می کند تا کار بتن خود را از سطوح کف تا مصالح و قابلیت دسترسی نظارت کنید و در عین حال ایمنی کارگران خود را در محل تضمین کنید.

طرح ریختن بتن

این الگوی ساختمانی به شما کمک می کند تا بتن ریزی خود را با جزییاتی از تاریخ ریختن تا سرعت ریختن، متریال ریختن و ترکیب بتن برنامه ریزی و زمان بندی کنید.

آرماتور بتنی

با این چک لیست ساخت و ساز، می توانید پیشرفت کار بتن آرمه خود را پیگیری کرده و از رعایت استانداردهای نظارتی اطمینان حاصل کنید.

شیب

چک لیست شیب به شما این امکان را می دهد تا پیشرفت پروژه شیب خود را از جمله جزئیات دقیق میله های عمودی و اتصالات رزوه ای و نصب آن ها را زیر نظر داشته باشید.

تیرهای پیش ساخته

این الگو به شما امکان می دهد تیرهای پیش ساخته خود را از نظر قالب بندی مناسب، اجزای قالب، داده های مقاومت بتن، آرماتورها و نقشه های تکمیلی بررسی کنید.

قاب پنجره های بتنی

از این چک لیست ساخت و ساز برای ردیابی اجزا و عملیات پس از ریخته گری پنجره های بتنی خود استفاده کنید. از انجام هر نوع بازسازی خودداری کنید و از آسیب های مربوط به ساخت و ساز جلوگیری کنید.

سقف تخت

سقف تخت خود را مطابق با طرح های پلن خود و در عین حال مطابق با استانداردهای صنعت اجرا کنید. این الگوی ساختمانی شما را از مشخصات نوع سقف، بار باد، تلرانس ها، چسبندگی سطح و غیره راهنمایی می کند.

سقف شیبدار

با کمک این چک لیست ساخت و ساز سقف شیبدار خود را در مسیر و مطابق با مشخصات و استانداردهای ساخت و ساز ایجاد کنید.

سقف سبز

با استفاده از این چک لیست بهترین شیوه های ساخت و ساز، ساخت بام سبز خود را با رعایت استانداردهای دقیق ساختمان پیگیری کنید.

گنبدهای نور و دود

این چک لیست ساخت و ساز به شما در مورد استانداردها و مشخصات کمک می کند تا سیستم های تهویه و روشنایی طبیعی خود را در پروژه ساختمانی خود ایجاد کنید.

لعاب کاری

نماهای شیشه ای و سقف ها و سایر کارهای شیشه ای خود را با رعایت استانداردهای مقررات با این چک لیست ساخت و ساز بسازید. شما می توانید این چک لیست را با اضافه کردن دسته هایی مانند محاسبات نویز، نوع شیشه، گزارش های آزمایشی و با افزودن دسته های خود سفارشی سازی کنید.

کاشی دیوار

نصب کاشی دیواری خود را با این چک لیست ساخت و ساز مفید به پایان برسانید که شامل گروتن کردن، خشک کردن، صاف کردن در میان سایر مراحلی است که می توانید خودتان به آن اضافه کنید.

کاشی های پاسیو

با کمک این چک لیست می توانید پیشرفت کار کاشی های پاسیو خود را روی فوندانسیون پیگیری کنید. تمام مشخصات استاندارد را رعایت کنید و آن ها را بدون نگرانی در مورد هر نوع کار مجدد نصب کنید.

ریختن رویه بتنی روی کف بتنی پیش ساخته

با استفاده از این چک لیست ساخت و ساز، می توانید کار کف بتنی پیش ساخته خود را به راحتی بررسی کنید. چک لیست شامل جزئیات مراحل لوله کشی، لوله های فولادی، روکش ها و تقویت کننده های ساختاری، کنترل ارتعاش، و هر چیز دیگری است که باید از نظر کیفیت و ایمنی بررسی شود.

بلوک های گچی

با این چک لیست ساخت و ساز، تمام وظایف و مصالح مربوط به تکمیل دیوارهای بلوک گچی خود را کنترل کنید.

تکمیل کف های برجسته

طبقات سازه ای مرتفع باید مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا ساخته شوند که سختگیرانه هستند.

نازک کاری بیرونی پنجره

با این چک لیست ساخت و ساز بسیار کاربردی از مسائل رایج مرتبط با کارهای نازک کاری بیرونی پنجره اجتناب کنید.

دیوارها و پارتیشن های سبک وزن

با استفاده از این چک لیست ساخت و ساز آسان، پر کردن و پارتیشن بندی را به راحتی تکمیل کنید. با اضافه کردن دسته‌ های خود، با قالب ‌های فرم قابل تنظیم دقیقتر باشید.

تعمیرات بتن

با استفاده از چک لیست های ساخت و ساز، مطمئناً از روش های تعمیر با کیفیت و استاندارد برخوردار خواهید بود.

بتن شیبدار

بتن شیبدار خود را با چک لیست ساخت و سازی که به طور خاص برای سازه های شیبدار ساخته شده است، به درستی نصب کنید. هنگام بررسی ظرفیت باربری، نوع شیب بر اساس مشخصات، بستری که برای چسبندگی استفاده می کنید و غیره، با این چک لیست راهنمایی می شوید.

بازرسی کارهای بتنی

این چک لیست ساخت و ساز به شما امکان می دهد تا پیشرفت بتن ریزی خود را از جمله کارهایی که می توانید با کارهای بتن و بازرسی انجام دهید، پیگیری کنید.

سنگ تراشی

این چک لیست فرم به شما کمک می کند تا فعالیت های ساختمانی خود را در برابر کدهای ساختمانی بنایی بررسی کنید.

گچ کاری و سیمان

از این چک لیست ساختمانی برای نظارت و پایان دادن به گچ کاری و سیمان کاری تحت شرایط استاندارد استفاده کنید.

بتن پلیمری

این چک لیست ساخت و ساز مختص کارهای بتن پلیمری است و به مراحل مختلف آماده سازی، اجرا و مراقبت های بعدی گسترش می یابد.

نازک کاری خارجی

با استفاده از این چک لیست ساخت و ساز اطمینان حاصل کنید که کارهای نازک کاری خارجی شما با استانداردهای صنعت مطابقت دارد.

پایه های تاور کرین

پایه های حیاتی تاور کرین خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که تکیه گاه فولادی آن به طور خاص برای سطح مورد نیازش با این چک لیست ساخته شده است.

نماهای کرتین وال

با استفاده از این چک لیست ساخت و ساز، اقلام مجاور مانند سقف ها، جزئیات پایه دیوار، روکش دیوارها و نمای دیوار پرده را ادغام کنید.

نماها

نماها باید طبق قوانین اتحادیه اروپا ساخته شوند. از این نوع چک لیست ساخت و ساز استفاده کنید تا بررسی کنید که کار خود به طور فعال و معقول از انرژی خورشیدی استفاده می کند و در عین حال مطمئن شوید که سیستم خنک کننده، تهویه و مواد مورد استفاده در نماهای شما با مقررات ایمنی کار مطابقت دارد.

کارهای جوشی (اتصالی)

با استفاده از این چک لیست اطمینان حاصل کنید که کارهای جوشی شما دارای کیفیت قابل تایید و مطابق با استانداردها هستند.

کارهای جاده ای

با کمک این چک لیست ساخت و ساز، هر نوع راه سازی را مدیریت کنید. اطمینان حاصل کنید که کار جاده شما با الزامات ارزیابی اثرات ایمنی جاده، ممیزی ایمنی جاده، بازرسی ایمنی جاده، و رتبه بندی ایمنی مطابقت دارد.

سازه های فلزی

از این چک لیست برای بررسی سازه های فولادی خود در صورت مطابقت با الزامات EN1090 استفاده کنید.

کار نقاشی و کاغذ دیواری

از این چک لیست برای نظارت بر مرحله پایان کار نقاشی و کاغذ دیواری خود استفاده کنید.

سقف کاذب و کشسان

سقف های کاذب خود را با رعایت بهداشت و ایمنی به پایان برسانید و با استفاده از این چک لیست از خطرات مرتبط با سقف های کاذب جلوگیری کنید.

مهندسی پایه

به اهداف پایه خود دست یابید زیرا این چک لیست شما را با فعالیت های مربوط به طرح های پایه پیمانکار فرعی و روش های اجرایی، محاسبات بار، برنامه اجرا، از جمله شرایط کاری راهنمایی می کند.

تکمیل کف

به مشخصات تکمیل کف پایبند باشید و با کمک این چک لیست تکمیل کف، سطحی را تولید کنید که نیازهای مالک را برآورده کند و قوانین ساختمان را به اجرا بگذارد.

تکمیل پارکت

تهیه و اجرای کفپوش پارکت خود را از نظر کیفیت و تمرین پیگیری کنید. از این چک لیست برای بررسی اینکه آیا پارکت های چوبی شما عاری از گرد و غبار، عاری از رطوبت، و اینکه آیا بستر شما صاف و تراز است، استفاده کنید.

سازه های چوبی

چک لیست را برای الزامات اولیه کارهای چوبی (مقاومت و پایداری مکانیکی، ایمنی در هنگام آتش سوزی، بهداشت، بهداشت و محیط زیست، ایمنی و دسترسی در استفاده، حفاظت در برابر سر و صدا، انرژی، صرفه جویی و حفظ گرما، استفاده پایدار از منابع طبیعی و نصب صحیح آنها) سفارشی سازی کنید.

کار اصلاح آزبست

بر حذف عناصر حاوی آزبست در محل ساختمان خود نظارت کنید، تعداد پیمانکاران، کارگران و افراد در معرض را به حداقل برسانید، و الزامات ایمنی و بهداشت از جمله نظارت مستمر بر فرآیندهای کاری بدون گرد و غبار را رعایت کنید. این چک لیست مخصوص انواع روش های کاهش آزبست است.

چک لیست های ایمنی

بازرسی ایمنی

یک بازرسی ایمنی با مشخصات دقیق یک محل کار، مکان آن، طرح آن، تاسیسات آن، محصولات خطرناک، مدیریت زباله و غیره انجام دهید. فرهنگ ایمنی را رعایت کنید، خطرات را شناسایی کنید، خطرات را ارزیابی کنید، حوادث را بررسی کنید و از حوادث و صدمات جلوگیری کنید.

گزارش حوادث کار و حوادث

جمع آوری اطلاعات دقیق در مورد یک حادثه یا رویداد، قربانی، سایت، از جمله اقدامات قابل انجام یا اقدامات انجام شده برای اصلاح یا کاهش وضعیت.

گزارش های رعایت ایمنی

جزئیات یک حادثه شامل اقدامات یا اقدامات اصلاحی را گزارش دهید. از این الگوی چک لیست برای گزارش مشاهدات خود از یک موقعیت و دلایل از دیدگاه خود استفاده کنید.