چگونه یک راه پله بتنی را تعمیر کنیم

با گذشت زمان و در نتیجه تردد مداوم و پیاده روی و خرابی عناصر، پله های فضای باز ممکن است شروع به خراب شدن کنند. با کمی تعمیر و نگهداری و استفاده از برخی محصولات نوآورانه و موثر که تعمیرات بتن را ساده کرده و تسریع می بخشند، می ‌توانید آسیب ‌دیدگی را معکوس کنید و پله ‌های خود را به همان اندازه قبل نو نگه دارید.

برای متخصصان ساخت و ساز و صاحبان خانه، بتن ویژگی های جذاب بسیاری را ارائه می دهد، اما ممکن است هیچ کدام بیشتر از دوام غیرقابل انکار آن نباشد. در بسیاری از موارد، بتن می تواند برای چندین دهه بدون خراب شدن یا نیاز به نگهداری زیادی جوابگو باشد.

اما بتن به ویژه هنگامی که در فضای باز استفاده می شود، که در تمام طول سال در معرض عناصر مختلف قرار می گیرد و در معرض دماهای شدید و طوفان های شدید قرار می گیرد، بتن به آرامی تضعیف می شود.

شاید هیچ ویژگی سخت‌ افزاری به اندازه پله‌ های بتنی، که در معرض ترافیک سنگین پیاده‌ روی هستند، آسیب نبیند و فقط به تسریع خرابی کمک می ‌کند.

با این اوصاف، می‌ توانید آسیب ‌های وارده به پله‌ های بتنی خود را، چه در نتیجه ساییدگی تدریجی و چه در اثر ضربه‌ های ناگهانی، با یک دوره نگهداری اولیه تعمیر کنید. به لطف پیشرفت در تولید و طیف وسیعی از محصولات نوآورانه، انجام تعمیرات بتن هرگز سریعتر یا آسانتر از الان نبوده است.

اگرچه این فرآیند بدون توجه به شرایط بتن بسیار ساده است، رویکردی که انتخاب می ‌کنید بستگی به این دارد که آیا با نقص‌ های ظاهری صرف سروکار دارید یا با مسائل ساختاری مهمتری.

در هر صورت، مطمئن باشید که می توانید ظاهر پله های خود را بازیابی کنید و در عین حال سال ها به طول عمر آنها اضافه کنید. برای دریافت جزئیات بیشتر مقاله را بخوانید.

چگونه یک راه پله بتنی را تعمیر کنیم

ترمیم آسیب های سطحی

باور کنید یا نه، بتن وجه اشتراکی با یک رومیزی ساده سفید دارد و آن اینکه هر دو قابلیت لکه شدن دارند. البته، هیچ آسیب عملی مرتبط با تغییر رنگ وجود ندارد، بنابراین بسته به محل پله های مورد نظر، ممکن است نیاز به مداخله احساس کنید یا نکنید.

اگر پله‌ های آسیب‌ دیده در مکانی بسیار قابل مشاهده هستند، به عنوان مثال، به ورودی خانه شما منتهی می ‌شوند، پس دلایل زیبایی شناسی ممکن است به تنهایی انگیزه ‌ای باشد که برای جستجوی راهکار نیاز دارید.

علاوه بر لکه ‌ها، باید مراقب طیف وسیعی از مسائل جزئی و سطحی دیگری باشید که معمولاً تأسیسات بتنی در خارج از منزل را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم هوازدگی، پوسته پوسته شدن، یا ترک خوردگی (ترک های کم عمق و تار عنکبوت) را بررسی کنید.

اگر چنین عیوبی ظاهر پله‌ های شما را به خطر می ‌اندازد، این را به خاطر بسپارید: می‌توانید با لایه ‌ای موجود در بازار، ظاهری شبیه به بتن و عمری دوباره به آن ببخشید.

به سادگی محصول را روی سطح موجود پخش خواهید کرد و یک لایه جایگزین صاف و بدون لک باقی بگذارید.

چگونه یک راه پله بتنی را تعمیر کنیم

بهترین از همه، این لایه ها به سرعت کار می کند و خود ترمیم است. هنگامی که آن را اعمال کردید، هیچ مرحله بیشتر و خسته کننده ای برای تکمیل وجود ندارد.

در عرض دو تا سه ساعت، پله ‌های دگرگون ‌شده شما برای پذیرش مجدد ترافیک پیاده ‌روی آماده خواهند شد.

اگرچه هیچ راه ساده تری برای احیای بتن معیوب وجود ندارد، اما هنوز تفاوت های ظریفی برای کار با یک لایه باز دیگر وجود دارد. برای شروع، قبل از انجام هر کار دیگری، به یاد داشته باشید که پله ها را به طور کامل تمیز کنید، همه آلودگی ها و زباله ها (از جمله بتن سست) را از بین ببرید.

در اینجا، یک واشر برقی می تواند یک ابزار موثر و یک صرفه جویی بزرگ در زمان باشد، اما یک برس سیمی قدیمی نیز جوابگو خواهد بود.

در مرحله بعد، پس از آماده سازی ناحیه، به سراغ آماده سازی سرفیسر انتخابی خود بروید.

دستورالعمل های خاص بسته به سازنده متفاوت است، اما معمولا می توان از یک مخلوط پدال نصب شده در مته برای ترکیب آب و مخلوط لایه باز در یک سطل استفاده کنید. سپس مواد را چند دقیقه هم بزنید تا شبیه خمیر پنکیک شود.

چگونه یک راه پله بتنی را تعمیر کنیم

در مرحله آخر پله های بتنی موجود را مرطوب کنید، سپس لایه را با استفاده از ماله برای صاف کردن و شکل دادن به آن اضافه کنید.

توجه داشته باشید که چند ماله غیر استاندارد ممکن است در طول انجام کار مفید واقع شوند.

به عنوان مثال، زمانی که می ‌خواهید در امتداد لبه بیرونی پله به یک خط واضح برسید، بهترین گزینه ممکن است ماله نوع بینی شکل باشد.

در همین حال، برای لبه داخلی که در آن آج با بالابر برخورد می کند، ماله نوع یاروی را انتخاب کنید.

وقتی لایه را اعمال کردید، شکل دادید و صاف کردید، دیگر کاری برای انجام دادن وجود ندارد. سایر محصولات ممکن است نیاز به فرآیند سخت سازی آب با زمان زیادی داشته باشند، اما استفاده از لایه به تنهایی کافی بوده و با سرعت قابل توجهی کار را انجام می دهد.