نکاتی برای سفارشی سازی طراحی یک خانه رویایی

ویکتور هوگو می ‌نویسد: «جایی که هیچ نقشه ‌ای در نظر گرفته نمی ‌شود و بر اساس شانس عمل می شود، به زودی هرج و مرج حاکم خواهد شد.» مطمئناً در مورد طراحی خانه سفارشی سازی شده حق با هوگو بود. مرحله برنامه ریزی اغلب تعیین می کند که آیا خانه سفارشی سازی شده در نهایت رویاهای شما را برآورده می کند یا خیر. در زیر شش نکته آورده شده است که به طراح شما کمک می کند تا طرح خانه سفارشی سازی کاملی را برای خانواده شما ایجاد کند.

1. ساده شروع کنید.

برای شروع تصمیم گیری در مورد طرح خانه سفارشی سازی شده خود نیازی به نرم افزار فانتزی و پیشرفته ندارید. در واقع، تنها چیزی که نیاز دارید یک مداد و یک تکه کاغذ است. ایده های خود را ترسیم کنید و ایده پردازی کنید. فهرستی از ویژگی هایی که می خواهید هر اتاق داشته باشد تهیه کنید. ایده های خود را از ذهن خود خارج کنید و روی کاغذ بیاورید. حتی طرح های خشن می توانند به تیم طراحی خانه شما کمک کنند تا بفهمند شما چه می خواهید.

6 نکته برای سفارشی سازی طراحی یک خانه رویایی

 

2. به آینده فکر کنید.

آیا طی سال های آینده قصد بچه دار شدن دارید؟ آیا پدر و مادر پیری دارید؟ اگر چنین است، باید در مورد اسکان دادن اعضای نزدیک خانواده در سناریوهای مختلف فکر کنید، مانند بازگشت دانشجویان ، اسکان دادن نوه‌ ها و پدربزرگ‌ ها و مادربزرگ‌ ها، مراقبت از والدین مسن و حتی اسکان دادن خانواده بزرگ برای مناسبت ‌های مختلف مثل شب یلدا و عید نوروز.

به همین ترتیب، اگر امیدوارید از یک شغل اداری به راه اندازی کسب و کار خود در خارج از خانه خود تغییر شغل دهید، طراحی خانه سفارشیتان باید شامل یک فضای اداری یا انعطاف پذیر باشد. اساساً، وقتی به امکانات موجود در طرح خانه سفارشی خود فکر می کنید، تصمیم می گیرید که دوست دارید چه نوع خانواده داشته باشید. ویژگی ‌هایی را که برای آینده‌ تان مفید خواهد بود، اضافه کنید.

3. استفاده بهینه از مناظر

اغلب اوقات، کسانی که در بازار طرح خانه سفارشی هستند، از قبل مالک ملکی بودند که در آن سکونت دارند. اگر از قبل می دانید خانه سفارشی شما در کجا قرار خواهد گرفت، حتما توپوگرافی، اندازه و بهترین ویژگی های خانه را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر خانه شما مشرف به منظره طبیعت است، ممکن است مایل باشید که اتاق نشیمن به سمت این منظره قرار بگیرد تا اعضای خانواده بتوانند طبیعت را در عمل تماشا کنند. از طرف دیگر، اگر یک نهر یا رود دارید که در ملک شما جاری است، ممکن است مایل باشید اتاق خواب‌ ها را در نزدیکی نهر قرار دهید تا بتوانید هنگام خواب از صدای زیبای آب جاری لذت ببرید.

علاوه بر این که به این فکر کنید که کدام پنجره ها باید به طرف بهترین منظره خانه قرار داشته باشند، باید در نظر بگیرید که آیا زمین شیب دار است یا خیر. طراحی خانه سفارشی برای یک شیب تند بسیار متفاوت از طراحی برای یک زمین مسطح است.

4. اولویت بندی ویژگی ها

هنگامی که ایده‌ های شما به شکل تقریبی ثبت شد، اولویت ‌بندی ویژگی‌ های خانه جدید خود را آغاز کنید. طراحی خانه سفارشی ممکن است به راحتی از میزان بودجه بیشتر شود. با وجود تجملات زیاد در زمان انتخاب، مهم است که مهمترین جنبه های طراحی خود را اولویت بندی کنید. به عنوان مثال، اگر همیشه رویای داشتن پنجره جعبه ای در آشپزخانه را در سر می پرورانید که در آن می توانید درخت و گل بکارید، ممکن است دوست داشته باشید آن را به نصب خطی برای تسهیل قرار گیری اجاق گاز ترجیح دهید.

6 نکته برای سفارشی سازی طراحی یک خانه رویایی

 

5. عملکرد و جریان را در نظر بگیرید

همانطور که شما و طراحتان شروع به درگیر شدن با محل قرارگیری اتاق های مختلف می کنید، در نظر بگیرید که طرح نهایی شما چگونه جریان خواهد داشت و خانواده شما به فضای مناسب دسترسی خواهد داشت یا خیر. به عنوان مثال، برای کاهش سر و صدا در مکان های خواب، عاقلانه است که اتاق خواب ها را دور از مکان های مشترک خانه قرار دهید. به همین ترتیب، اگر خانواده ای هستید که تمایل به جمع شدن در اطراف آشپزخانه دارید، یک پلان طبقه باز با جریان رفت و آمد آسان بین اتاق نشیمن، آشپزخانه و ناهارخوری به خوبی برای شما مناسب است. این نوع طراحی همچنین امکان جریان رفت و آمد عالی بین اتاق ها را فراهم می کند.

6. انعکاس نور

نور تاثیر قوی بر انسان دارد. در واقع، در مناطقی که در طول ماه های زمستان نور طبیعی کمی می بینند، اختلال عاطفی فصلی (SAD) امری غیرعادی نیست. این اختلال احساس افسردگی همراه با افزایش وزن، خواب آلودگی در طول روز، کناره گیری اجتماعی و بی حالی را به همراه دارد. اگر در گذشته از SAD رنج برده ‌اید، یا اگر به مکانی با زمستان‌ های طولانی و هوای ابری (مانند شمال غرب اقیانوس آرام) نقل مکان می ‌کنید، هوشمندانه است که نورگیرها را به طرح خانه سفارشی خود اضافه کنید تا نور طبیعی را به حداکثر برسانید. حتی اگر هرگز در یک روز ابری غمگین نبوده اید، نورگیرها عالی هستند زیرا نیاز به نور مصنوعی را کاهش می دهند و تا 30 درصد نور بیشتری نسبت به پنجره های عمودی ارائه می دهند.

نور همچنین در قرار دادن اتاق ها در یک طرح خانه سفارشی نقش دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از نور طبیعی صبحگاهی در گوشه سالن غذاخوری خود لذت ببرید، عاقلانه است که اتاق را به سمت شرق قرار دهید، چرا که آفتاب صبحگاهی را می گیرد.

همچنین عاقلانه است که به دقت فکر کنید که چگونه چراغ های الکتریکی در خانه شما موجب آسایش می شوند. به عنوان مثال، یک طراح خانه سفارشی نصب نورپردازی مناسب را برای میز آشپزخانه به موجب تسهیل آماده سازی غذا پیشنهاد می کند. نورپردازی همچنین می تواند خلق و خوی افراد را تغییر دهد. به عنوان مثال، کم نور کردن دیوارکوب ها در اتاق خواب می تواند حس عاشقانه یا آرامش را ایجاد کند.

تمرکز روی موارد ذکر شده در بالا می تواند به شما کمک کند خانه رویایی خود را بسازید. همانطور که با طراح خانه خود کار می کنید، وقت خود را صرف این موارد کنید. به یاد داشته باشید که طراحی خانه سفارشی خود در حال حاضر بسیار کم هزینه تر از زمانی است که خانه خود را ساخته اید و قصد تغییر آن را داشته باشید.

نیاز به طراحی و ساخت ویلا بصورت اختصاصی دارید؟ چرا با مشاوران ساخت و ساز آذرپاد تیسفون تماس نمی‌گیرید؟!