پنج مزیت استفاده از فولاد ساختمانی در ساخت و ساز

فولاد ساختمانی

ساخت و ساز کاری است که بشر به مدت هزاران سال با رویکردهای پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر انجام داده است، ساخت خانه‌ها به زمان غارنشینان برمی‌گردد که از ابزارهای ساخته شده از سنگ، چوب و استخوان استفاده می‌کردند. در طول سال‌ها ساخت سازه‌ها بدون استفاده از ساده‌ترین فرآیند به همراه تعداد بسیاری از افراد مورد نیاز و همچنین ابزار، تجهیزات و موارد دیگر ممکن نبوده است، اکنون به لطف تغییرات مدرن، ساخت و ساز بسیار آسان‌تر شده است.

در دنیای امروزی ما خوش‌شانس هستیم که ابزار و ساختمان‌هایی از فولاد بسیار قوی داریم و البته هنوز از سنگ استفاده می‌کنیم، با این حال، اغلب به روشی خاص ساخته می‌شود که تقویت می‌شود. یکی از اصلی‌ترین فولادهایی که در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، فولاد ساختمانی (مهندسی) است، اما چرا این نوع خاص از فولاد برای ساخت و ساز سودمندتر است؟ ما به 5 مزیت اصلی استفاده از فولاد ساختمانی خواهیم پرداخت.

5 مزیت استفادهاز فولاد ساختمانی

1. انعطاف پذیری فولاد ساختمانی

این نوع فولاد خم شدگی بیشتری را می‌پذیرد و قالب‌گیری آن راحت‌تر است. این ماهیت قابل اندازه‌گیری فولاد به این معنی است که بسیاری از ساختمان‌ها و سازه‌های عظیم مانند ترن هوایی که به سیستم پشتیبانی ثابت نیاز دارند، می‌توانند سفارشات فولادی متناسب با کار خود را به جهت اندازه‌گیری دقیق ثبت کنند.

این نوع فولاد می‌تواند از فولاد مذاب به دست آید و به شکل‌های منحنی و خمیده قرار گیرد تا هر نیازی را برآورده کند. طراحانی که با فولاد کار می‌کنند انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری نسبت به آنچه در صورت استفاده از آجر، صفحه، شیشه یا سنگ کاری دارند، به دست خواهند آورد.

2. پیش ساخته و مونتاژ آسان

با کمک طراحی با استفاده از کامپیوتر، اکنون می‌توان فریم‌های فولادی را به قطعات بسیار کوچکتر و قابل حمل شکسته و برای مونتاژ سریع در محل کنار هم قرار داد.

فولاد پیش ساخته می‌تواند به راحتی توسط افرادی که در زمینه فولادسازی آموزش دیده‌اند جدا شده و کنار هم قرار دهند.

دلیل این امر این است که قطعات با پیچ و مهره و اتصالات به هم پیوسته در کنار هم قرار می‌گیرند. این کار باعث می‌شود که جوشکاری سخت مورد نیاز نباشد و سریعتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

3. قدرت محض

اسکلت‌های فولادی بسیار قوی‌تر از آجر و ملات هستند. به لطف قابلیت‌های تحمل اجسام سنگین با استفاده از این فولاد می‌توان از آن در ساختمان‌های بزرگتر و گران‌تر استفاده کرد چرا که گزینه ایده‌آل‌تری است.

این فریم‌های فولادی همچنین فرصت اضافه کردن طبقات بیشتری را به منظور افزودن سریع و ایمن به ساختمان‌های فضای فشرده، مانند بلوک‌های اداری یا آپارتمانی، اضافه می‌کنند.

4. دوام

فولاد ساختمانی توانایی فوق‌العاده‌ای در مقاومت در برابر عناصر دارد، مخصوصا زمانی که در کنار هم قرار می‌گیرند. ساختمان‌های صد ساله بسیاری هستند که از فولاد ساختمانی در آن‌ها استفاده شده است که تا کنون دوام آورده‌اند. بر خلاف مواد قدیمی تر مانند چوب، این فولاد در برابر زنگ زدگی، پوسیدگی، انبساط، انقباض، کنترل آفات و تاب خوردگی مصون است، به این معنی که بسیار برتر از سایر مواد قوی دیگر است.

5. مقرون به صرفه بودن

یکی دیگر از مزیت‌های عظیم فولاد ساختمانی این است که برای بودجه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان بسیار کم‌هزینه‌تر است، این ماده زمانی که محکم در جای خود قرار گیرد، حتی به عنوان نصب دائمی طبقه‌بندی می‌شود و به ندرت نیاز به توجه مالی یا فیزیکی دارد.

خلاصه

اینها چند دلیلی است که نشان می‌دهد چرا فولاد مهندسی نسبت به مواد قدیمی سودمندتر است و برای مدت طولانی دوام می‌آورد، همچنین هزینه نگهداری آن کمتر است، همچنین از استحکام فوق‌العاده ای برخوردار است و در برابر پدیده‌هایی مانند زلزله و طوفان‌های بزرگ بهتر عمل می‌کنند. فولاد به دلیل انعطاف‌پذیری و به دلیل اینکه به راحتی در کنار هم قرار می‌گیرد و جدا می‌شود، همیشه در سازه‌های بزرگ استفاده می‌شود.