طراحی ویلا

مشاوره طراحی ویلا

ویلا خانه‌ای است که می‌‎تواند در داخل شهر یا دور از شهر در یک محیط طبیعی ساخته شود. در ابتدا این نوع از مسکن خارج از شهرها و سپس مکان این ساختمان‎ها در طول زمان تغییر کرد، و به سمت خانه‌های حومه شهر یا حتی شهری در محیط‌های باغ منتقل شد. در روم باستان، اشراف خانه‌های زیبا و باشکوه در باغ‌ها و زمین‌های سرسبز ساخته و زندگی می‌کردند.

پس از فروپاشی امپراتوری روم، کلیسا این ویلاها را مصادره و تبدیل به صومعه کرد، اما استفاده از ویلاها تا به امروز ادامه دارد. ارتباط مستقیم و نزدیک این محیط مسکونی و طبیعی یکی از اجزای مهم ساختمان ویلایی و همچنین هدف معمار است. بر این ‌اساس، اصول طراحی یک ویلای مدرن با قوانین ساخت یک خانه معمولی متفاوت است. برخی از اصول طراحی و ساخت ویلا رؤیایی به شرح زیر است.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید!

اصول طراحی و ساخت ویلا

در این قسمت به بررسی اصول طراحی و ساخت ویلاها می‌پردازیم.

محل ساخت

موقعیت مکانی یکی از فاکتورهای مهم هنگام طراحی ویلا یا حتی جستجوی مکانی برای زندگی است. باید به‌عنوان بهترین نقطه عملیاتی در نظر گرفته شود. به‌عنوان صاحب ویلا، انتخاب یک زمین در منطقه مناسب بینهایت رضایت‎بخش است. از این رو بهتر است که تمامی فاکتورهای محیطی را هنگام انتخاب مکان خود در نظر بگیرید؛ مثلا منطقه‌ای با طبیعتی سرسبز و پاک در شهر یا اطراف آن. علاوه بر این، نقش معماران به عنوان مشاور در جهت درستی انتخاب محل ساخت غیرقابل انکار است. باید نظر خود را به صاحبان ویلا بدهند تا از هرگونه پشیمانی و تأثیر منفی جلوگیری شود.

توجه به زیبایی

معماران با توجه به سلیقه رایج و آداب و رسوم مردم یک منطقه همواره سعی در ایجاد محیطی مطلوب و مورد پسند کارفرمایان دارند، بنابراین می‌کوشند تا فضایی مسکونی را با حفظ محیط طبیعی و در هماهنگی با موقعیت جغرافیایی منطقه ساخته و آرامش و زیبایی را به ساکنین هدیه دهند.

رنگ‌ها

رنگ‌ها جزء جدایی‌ناپذیر دکوراسیون ویلا هستند، زیرا ترکیب دلپذیر رنگ‌ها در طراحی داخلی یا بیرونی یک‌خانه مدرن بسیار مهم است و تفاوت زیادی در ظاهر نهایی سازه ایجاد می‌کند. شما می‌توانید هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید، فقط مطمئن شوید که مکمل یکدیگر هستند و به‌خوبی متعادل هستند. بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که آرامش‌بخش باشند و احساس راحتی کنید. همچنین تا حد امکان رنگ‌های خنثی و تک‌رنگ را انتخاب کنید.

مشاوره طراحی ویلا

 

نورپردازی

نورپردازی بخش بزرگ و محوری هنرهای تجسمی – معماری در ویلایی مدرن و مجلل است. بیشتر ساختارهای آن ظاهری سبک و تقریباً شفاف دارند. یک طراح باتجربه و حرفه‌ای نورهای مناسب را می‌شناسد به همین علت به‌راحتی می‌تواند نورپردازی ویلا را طراحی کند. نورپردازی به ایجاد محیطی دلپذیر و سازنده کمک می‌کند و درعین ‌حال ارزش زیبایی‌شناختی فضا را افزایش می‌دهد.

توجه به اقلیم

توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی منطقه مسئله‌ای بسیار مهم در ساخت ویلا است. هر مسکن برای تامین نیازهای ساکنین باید طوری ساخته شود تا با شرایط نامناسب و دشوار یک منطقه مقابله کند. استفاده از مصالح مناسب، به کار گرفتن اصول معماری کارآمد، نصب پنجره‌هایی متناسب با شرایط اقلیمی منطقه و … همه از مواردی است که باید در ساخت ویلا مورد توجه قرار گیرند.

بافت‌ها و الگوها

بافت و کیفیت سطح مواد، عامل مهمی در انتخاب متریال برای تکمیل سازه است. بهتر است از بافت‌ها و الگوهایی مناسب و سازگار با محیط استفاده کنید.

پنجره‌ها

در طراحی و ساخت یک ویلا، به‌ویژه پنجره‌ها عنصر مهمی از سبک بوده که همیشه با طراحی بیرونی پنجره‌ها ادغام می‌شود. پنجره راهی آسان برای ایجاد ظاهری سبک و مطبوع است. پنجره‌ها فضایی را باز می‌کنند که هوا و نور طبیعی بیشتری را وارد ویلا کنند تا فضای شما مدرن‌تر و مجلل‌تر به نظر برسد.

طراحی داخلی

طراحی داخلی یک قطعه کلیدی در هر پروژه‌ای است. ارزش‌های زیبایی‌شناختی موردنیاز برای موفقیت هر خانه را تضمین می‌کند و ایجاد یک محیط امن، مؤثر و کاربردی را تشویق می‌کند که نگهداری آن آسان باشد. به همین دلیل است که ما معتقدیم طراحی داخلی بیش از هر زمان دیگری مهم است. در خانه‌ها مهم است که توزیع خوب، با رنگ‌ها و سایه‌های دلپذیر داشته باشیم تا با محیط اطرافمان و با خود و اعضای خانواده راحت باشیم.

طراحی خارجی ویلا

پس از طراحی فضاهای داخلی و توجه به الزامات و نیاز های یک ویلا نوبت به طراحی فضای خارجی می رسد. با توجه به این که هدف از استفاده از فضای بیرونی باغ و ویلا لذت بردن از فضای سبز و آب و هوای دلچسب است، طراحی این فضا می بایست به گونه ای انجام شود که حداکثر کارایی و رضایتمندی ساکنین را تامین نماید.جانمایی صحیح المان هایی همچون آلاچیق، باربیکیو، آبنما به همراه استخر، و تونل طبیعت از مهم ترین بخش های طراحی Landscape یا چشم انداز ویلا می باشد.در نظر گرفتن باغچه های گل کاری شده و فضای سبز کافی، چیدمان درست درختان و انتخاب صحیح نوع پوشش گیاهی منطبق با محیط، تأثیر مهمی را در زیبایی فضای ویلا و تبدیل شدن آن به یک مکان چشم نواز و فرحوی بخش بر جا می گذارد.

استفاده از تکنولوژی

یکی از موارد موثر و ضروری بر کیفیت ویلا، بهره‌مندی آن از تکنولوژی‌های روز است. استفاده از تهویه‌ی مناسب و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مطلوب از موضوعاتی است که باید مورد توجه سازندگان یک ویلا قرار گیرد.

برقراری امنیت

یکی از نیازهای اساسی انسان نیاز به احساس امنیت و آرامش است. بنابراین یکی از مباحث مهمی که در اصول طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد برقراری امنیت ساکنین است. استفاده از حصار، زنگ خطر، قفل و سیستم‌های کنترلی و نگهبانی از مواردی است که این نیاز را برآورده می‌سازند.

یک معمار یا طراح حرفه‌ای مسکونی پیدا کنید

تصویر نمونه طرح ویلا قدم بعدی است که طرح شما را به طرحی کامپیوتری تبدیل می‌کند که می‌توانید از آن برای دریافت پیشنهاد از سازندگان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید به معماران یا طراحان حرفه‌ای در این حوزه مراجعه کنید. مهم است که با شخصی که ویلای شما را طراحی می‌کند احساس راحتی کنید. پس از تعامل با یک متخصص، به جلسه‌ای دعوت خواهید شد تا در مورد طرح و دیدگاه خود با جزئیات بیشتر صحبت کنید. برای مثال، چه نوع نمای خارجی (گچ‌کاری، سایدینگ یا آجر) و چه نوع مصالح سقفی (زونا، فلز یا کاشی) را می‌خواهید؟ آیا حق ارتفاق یا عقب‌نشینی در زمین دارید یا خانه شما در یک منطقه از نظر معماری محدود است؟

هنگامی که به سؤالات اصلی پاسخ داده شد، می‌توان کار بر روی طرح اولیه را آغاز کرد. با استفاده از یک برنامه کامپیوتری تخصصی، معمار یا طراح ویلا یک پلان ویلا را تولید می‌کند که حداقل استانداردهای ایمنی و ساختمان را برآورده می‌کند، فضا را به حداکثر می‌رساند و از کل متراژ شما تجاوز نمی‌کند. به طور خلاصه، او پتانسیل طرح  شما را با بودجه‌ای که توافق کرده‌اید به حداکثر می‌رساند. سپس می توانید با یک تیم متخصص اجرایی اقدام به ساخت ویلای خود نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید!

مشاوره نیاز دارید؟