چطور ویلا بسازیم (10 مرحله ساخت ویلا)

چه کسی دوست ندارد یک خانه رویایی داشته باشد؟ زندگی ویلایی نیز شیوه ای از زندگی است که تقریباً همه خواستار آن هستند. هنگامی که شروع به زندگی در ویلایی به همراه باغچه، استخر، طبقات کم و در منطقه ‌ای زیبا می ‌کنید که مطابق خواسته‌ ها و نیازهای خود آن را ساخته اید، از زندگی در بالاترین سطح لذت خواهید برد. پس چگونه ویلا بسازیم؟ در ساخت ویلا چه مواردی باید مورد توجه قرار گیرد؟ آیا تا به حال به جزئیات فکر کرده اید؟ کدام فرآیندها طی می شود؟ این مجموعه مقالات در 10 عنوان به تمامی موضوعات مرتبط با ویلاسازی می پردازد و در بسیاری از نقاط به علامت سوال های ذهن شما پاسخ می دهد.

ساخت ویلای خصوصی تجربه ای نیست که هر فردی بتواند در زندگی خود آن را انجام دهد. بسیاری از خانواده هایی که در ویلا زندگی می کنند، ویلای خود را نساخته اند و آن را خریده اند و یا به صورت اجاره ای زندگی می کنند. تعداد افرادی که با توجه به رویاها، نیازها و فرصت های خود این شانس را دارند که در محل خود ویلایی بسازند بسیار اندک است. در واقع، می دانیم که در گذشته و در زمانی که مردم عمدتاً در مناطق روستایی زندگی می کردند، هر خانواده خانه خود را در یک قطعه زمین خاص می ساخت. امروزه به دلیل دشواری یافتن و گرانی زمین و همچنین کار کارشناسی و تشریفات قانونی بسیاری در مسائل مربوط به ساخت و ساز بسیار بهتر است با کمک کارشناسان این کار را انجام داد.

ساخت ویلا پرهزینه است و فرآیندی کاملاً دقیق می باشد. برای اینکه قدم به قدم یاد بگیرید چگونه ویلای رویایی خود را بسازید و اشتباهات را به حداقل برسانید، آگاهی از حداقل فرآیندهایی ضروری می باشد. در ادامه 10 عنوان ضروری مورد بحث قرار می گیرد.

How to build a villa (building a villa in 10 topics)

ساخت ویلا در 10 مرحله

 1. شناسایی نیازها و انتظارات
 2. تشخیص مکان ساخت ویلا
 3. بودجه
 4. معماری و طراحی داخلی
 5. راهکارهای مهندسی
 6. دریافت انجام کارهای حقوقی
 7. ساخت و ساز نامناسب
 8. پایان کار معماری
 9. مواردی که در زندگی ویلایی باید در نظر گرفت
 10. ویلا به عنوان یک سرمایه گذاری

فرصت ساخت ویلا به یک امتیاز بزرگ در دنیای امروز تبدیل شده است. شرایط اقتصادی و زمان بسیار محدود آن را برای یک کار غیرممکن بدل می سازد. این تجارت (ساخت ویلا) با اتخاذ هزینه ها و تصمیمات جدی، سرمایه گذاری مهمی برای یک خانواده متوسط است. بنابراین این موضوع که به همراه تصمیمات بسیار احساسی است، باید فرآیندهای منطقی به همان میزان احساسی بودن را طی کند. می توان به اختصار به 10 تاپیک مربوط به ساخت ویلا اشاره کرد.

 1. شناسایی نیازها و انتظارات

مهمترین کاری که قبل از انجام انواع فعالیت های ساختمانی باید انجام شود، تعیین نیازها و انتظارات است. این شناسایی را می توان خلاصه طراحی نامید. خلاصه طراحی باید شامل تصمیمات احساسی و منطقی صاحبان ویلا باشد و تیم ها را برای اجرای پروژه راهنمایی کند. اهداف اصلی ساخت ویلا باید در خلاصه طراحی گنجانده شود. ساختار خانواده، عادات زندگی و استفاده، اهداف استفاده در فضای داخلی و خارجی، تعداد اتاق ها، عملکردهایی که انجام می شود، انتظارات در مورد دکوراسیون، تعیین فرصت های مالی، زمان مجاز اتمام کار، تجهیزات فنی، محل سکونت مورد نظر، نیازهای کودکان، بسیاری از مسائل به عنوان هزینه های اضافی، معاملات سرمایه گذاری و غیره باید در خلاصه طراحی گنجانده شده و یک دستورالعمل باشد. خلاصه طراحی، که نیازها و انتظارات را به روشی صحیح و واقع بینانه ارائه می کند، نکات بسیاری را در مراحل بعدی در بر دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

 1. تشخیص مکان ساخت ویلا

ویلا در نهایت نوعی املاک و مستغلات است و موقعیت مکانی مهم ترین نکته در مورد املاک و مستغلات است. به عنوان یک صاحب ویلا، هیچ چیز طبیعی تر از انتخاب یک مکان مناسب نیست. اینکه در کدام منطقه دوست دارید زندگی کنید و چگونه مایلید در محیطی که می خواهید زندگی کنید. زندگی در خانه ویلاییی یک انتخاب کاملا شخصی است. اگرچه انتخاب های شخصی به سختی قابل زیر سوال بردن و ارزیابی منطقی است، اما لازم است معماران به منظور جلوگیری از اثرات منفی و پشیمانی، توصیه های منطقی در مورد مسائل مربوط به موقعیت مکانی را به مشتریان خود که می خواهند ویلا داشته باشند ارائه دهند. ضمن انتخاب مکان، نه تنها وضعیت کنونی منطقه، بلکه آینده را نیز باید بررسی کرد و با پویش نقشه های منطقه ای، پروژه های قابل اجرا در منطقه را فرا گرفت. ساخت و ساز ویلا یک سرمایه گذاری مهم در املاک و مستغلات است و در سرمایه گذاری املاک ابتدا موقعیت مکانی به ذهن می رسد. امکانات حمل و نقل، امکانات اجتماعی، زیرساخت ها، عوامل محیطی باید در نظر گرفته شود. موقعیت مکانی ممکن است نیاز به ارزیابی خصوصیات زمینی که باید انتخاب شود نیز داشته باشد. کم و بیش مسطح بودن زمین عامل مهمی است که در ساخت ویلای رویایی تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این، به طور مستقیم بر ساختاری که قرار است در فرم زمین ساخته شود، تأثیر می گذارد. به این دلایل، قبل از تصمیم گیری در مورد موقعیت مکانی دقیق، از یک معمار متخصص در ویلا سازی کمک بگیرید.

 1. بودجه

ساخت ویلا برای مدیریت زمان و هزینه کار دشواری است. با در نظر گرفتن هزینه زمانی کار و هزینه، کل هزینه ممکن است از بودجه ای که در ابتدا تصور می شد یا هدف گذاری شده بود بیشتر باشد. هزینه ساخت ویلا به ازای هر واحد به دلایل زیادی بیشتر از ساخت یک آپارتمان معمولی است. بنابراین تعیین صحیح بودجه و برنامه ریزی مناسب برای جریان نقدینگی اهمیت دارد. به این ترتیب کیفیت و زمان مطلوب برای حرکت به سمت زندگی ویلایی رویایی با کمترین مشکل امکان پذیر خواهد بود. تعیین بودجه در هر مرحله از کار در ابتدای کار و تهیه جداول جریان نقدی، کار مهمی است که باید انجام شود. از آنجایی که ساخت ویلا یک موضوع شخصی است و تصمیم گیرندگان زیادی وجود ندارد، این شانس وجود دارد که نسبت به سرمایه گذاری در املاک تجاری انعطاف پذیرتر باشد. با این حال، یک تیم پروژه که به درستی انتخاب شده است باید بودجه مالک ویلا را تا جایی که می تواند در نظر بگیرد و مجهز باشد تا در هر مرحله هشدارهای لازم را بدهد.

How to build a villa (building a villa in 10 topics)

 1. معماری و طراحی داخلی

هنگامی که تصمیم به ساخت ویلای رویایی خود می گیرید، اولین کار بسیاری از افراد احتمالا بررسی طرح ها و پروژه های ویلایی مطابق با سلیقه شما در پلتفرم های مختلف است. هنگامی که تصمیم به ساخت ویلای خود می گیرید، معمار شما بزرگترین دستیار شما در اجرای پروژه خواهد بود. انتخاب معمار مناسب یکی از مهمترین تصمیمات شما در این فرآیند است. رابطه خوبی که با معمار برقرار خواهید کرد مستقیماً به عنوان کیفیت در ویلای شما ظاهر می شود. کار با یک معمار که شما را درک می کند، به شما گوش می دهد و در هر شرایطی مشاوره حرفه ای ارائه می دهد، این روند را بسیار لذت بخش خواهد کرد. شما نباید هیچ اطلاعاتی را از معمار خود پنهان کنید، بلکه به او کمک کنید تا خانه رویاهای شما را درک کند.

در طول فرآیند طراحی معماری، پلان های رویایی شما و طرح های خانه رویای شما با طرح های پلان و جلوه های بصری مختلف ارائه می شوند. ارجاعات صحیح و صمیمانه ای که در این اولین فرآیند صورت می گیرد، به مطالباتی تبدیل می شود که هنگام تهیه پروژه های بزرگ در فرآیندهای بعدی به دقت مورد توجه قرار می گیرد. تصمیمات مربوط به سکونت و برنامه ریزی، تصمیمات نما و ظاهر و طراحی های دکوراسیون داخلی ویلا باید با یکپارچگی انجام شود. کارهای پلان، نما و دکوراسیون باید به طور همزمان و بدون ایجاد مشکل انجام شود. به عنوان یک میزبان، انتقال نیازهای معمار، بودجه و محدودیت های زمانی به مناسب ترین روش، روند کار را بسیار آسان تر می کند.

 1. راهکارهای مهندسی

فرآیند معماری و طراحی داخلی نباید مستقل از راهکارهای مهندسی در نظر گرفته شود. سیستم سازه ای ساختمان، سیستم های گرمایش و سرمایش تهویه، تاسیسات بهداشتی، شبکه های برق و روشنایی باید مطابق با طراحی معماری توسعه یابد. راهکارهای مهندسی باید نه تنها با در نظر گرفتن مرحله ساخت، بلکه با در نظر گرفتن روند استفاده انتخاب شوند. انتخاب سیستم های بادوام با هزینه استفاده کم و حداقل مشکلات در دراز مدت بر لذت زندگی ویلایی شما می افزاید.

 1. انجام کارهای حقوقی [دریافت مجوزها]

همچون هر پروژه املاک و مستغلات، مراحل رسمی باید قبل از تحقق ویلای خصوصی شما انجام شود. باید از اداره ثبت اراضی، ریاست ثبت اراضی، ریاست ناحیه و شهرسازی، شرکت بازرسی ساختمان، برق-گاز-آب و فاضلاب-تلفن و غیره بسیاری از سازمان ها باید درخواست مجوز صورت گیرد. از آنجایی که هر سازمانی استانداردها و اولویت ‌های خاص خود را دارد، گاهی اوقات متأسفانه فرآیندها می ‌توانند بیش از حد طولانی یا پیچیده شوند. به همین دلیل حمایت گرفتن از کارشناسان و سپردن این مسائل به کارشناسان جهت انجام تشریفات رسمی راه درستی است.

 1. ساخت و ساز نامناسب

شما تمام مراحل رسمی لازم مربوط به ویلای خود را انجام داده اید، پروژه رویاهای خود را با معمار خود طراحی کرده اید و اکنون زمان آن رسیده است که به میدان بیایید. در صورتی که طرحی پیش ساخته نباشد، فاز اول ساخت مربوط به نقشه زمین است. اگر ویلا به هیچ جاده ای متصل نباشد، اول از همه باید جاده ای ایجاد کرد، حتی اگر از خاک باشد، و برای رسیدن به ویلا و کارکرد آن، محل ساخت و ساز ایجاد کرد. از آنجایی که پروژه ساخت ویلاهای مستقل به طور کلی چندان بزرگ نیست، می توان از این مسائل به راحتی گذشت. سپس کارهای گودبرداری (پرکردن و در صورت نیاز خاک برداری) انجام می شود. پس از انجام این عملیات، قطعات اصلی و اساسی سازه مانند پنجره ها، سیستم کریر، دیوارهای جدا کننده، زیرساخت نصب، مجموعه باغ، استخر، دیوارهای حائل، شفت-رزرو، سقف سازی و غیره ساخته می شود. اگرچه عمدتاً از سیستم ‌های لاشه بتن آرمه استفاده می ‌شود، اما ساخت سازه‌ های با معماری چوبی، فولادی یا سنگی در پروژه‌ های ویلایی مجزا نیز راهکارهایی هستند که نتایج زیبایی را به همراه دارند.

 1. پایان کار معماری

مرحله ساخت سازه با مرحله تکمیل معماری پی گرفته می شود. این مرحله همانطور که از نامش پیداست شامل عناصر تزئینی و جزئیات است. تجهیز مناطق مرطوب مانند حمام، توالت، آشپزخانه، پوشش کف، دیوار و سقف، مبلمان ثابت و متحرک، روکش سقف و نما از جمله این کارهاست. تکمیل معماری می تواند تفاوت های زیادی در هزینه ها نسبت به مصالحی که باید انتخاب شود ایجاد کند. در طول ساخت ویلا، سبک معماری و شخصیت مورد نظر مالک ساختمان از طریق متریال و کاربردهایی که باید انتخاب شود، به ظهور می رسد. در این مرحله یکی دیگر از عناصر مهم انتخاب گروه هایی است که بتوانند کار خود را در سطح کیفی مطلوب به درستی انجام دهند. تجربه معمار که پروژه را مدیریت خواهد کرد، برای صاحبان ویلا به جهت رسیدن به خانه رویایی خود حیاتی است.

How to build a villa (building a villa in 10 topics)

9 . مواردی که در زندگی ویلایی باید در نظر گرفت

زندگی ویلایی با زندگی آپارتمانی متفاوت است. امروزه معمولاً یک مکانیسم مدیریتی در آپارتمان ها یا منازل وجود دارد که مسئولیت های مشترک را انجام می دهد. برای زندگی ویلایی این موضوع منتفی است. شما مسئول ویلای خود هستید. رسیدن به ویلای رویایی شما تضمین نمی کند که زندگی شما در آن عالی خواهد بود. بسته به سبک ویلا، موقعیت مکانی، ویژگی ‌های معماری، زندگی خانوادگی و مشخصات فنی ممکن است نیاز به تصمیم‌ گیری جدی در مورد مسائل مختلف داشته باشید. به عنوان مثال برای خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند، امنیت فرزندانشان مهمترین مسئله است. اگر در حیاط خود استخر دارید، مهم است که از سرپوشیده بودن استخر خود اطمینان حاصل کنید تا از غرق شدن فرزندانتان در این استخر جلوگیری کنید. باید در مورد ویلاهای چند طبقه ذکر کرد که ممکن است برای جلوگیری از خطر سقوط از پله ها، لازم باشد از پانل های جدا کننده در بالای پله ها استفاده شود. علاوه بر این، گرمایش، سرمایش و روشنایی و از این قبیل هزینه ‌ها تنها توسط مالک ویلا تامین می ‌شود. این گونه تجهیزات فنی باید به درستی حل و فصل شده و سناریوها بر اساس آن برنامه ‌ریزی شود. در این مرحله، استفاده از اتوماسیون و تجهیزات امنیتی مناسب خواهد بود.

 1. ویلا به عنوان یک سرمایه گذاری

زمانی که تصمیم به ساخت ویلا می گیرید باید در نظر داشته باشید که این یک سرمایه گذاری جدی نیز می باشد. شرایط زندگی ممکن است همیشه مثل امروز نباشد و بخواهید روزی در آینده ویلای خود را بفروشید. هنگام برنامه ریزی و ساخت ویلای خصوصی خود با در نظر گرفتن چنین شرایطی، ایده خوبی خواهد بود که مطمئن شوید کاری که انجام می دهید ارزش سرمایه گذاری قابل توجهی نیز دارد. زمانی که یک ویلا با طراحی نامناسب می سازید که احتمال فروش آن کم است، ممکن است تصمیم غیرقابل برگشتی گرفته باشید. به همین دلیل، بررسی نبض بازار و ساخت پروژه ای که برای موقعیت مکانی آن تا حد امکان راحت باشد و با گذشت زمان بر ارزش آن افزوده شود، گزینه مطمئن تری برای خانواده شما خواهد بود. یک بازنگری در فضای خانه با برنامه ریزی مناسب محیطی که برای برای ساخت اتاق ها یا اتاق های مختلف مناسب باشد و بدون هیچ هزینه فنی باشد، برای همگان جذاب و ارجح خواهد بود. این کار نه تنها ارزش ویلای شما را افزایش می دهد، بلکه فروش آن را در هر زمانی آسان می کند. در سرمایه گذاری املاک و مستغلات، سهولت فروش و همچنین ارزش ملک عنصر مهمی است که باید در نظر گرفته شود.